Trwa ładowanie...
d1prsen

Gronkiewicz-Waltz dostanie niższą pensję przez rozporządzenie PiS. Zarobi aż o 24 złote mniej

Prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz dotknie rozporządzenie obniżające wynagrodzenia samorządowców. Zamiast 12 tys. 460 zł miesięcznie będzie dostawać 12 tys. 436 zł, czyli o 24 zł mniej. Wyjaśniamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Warszawy straci na nowych zasadach, ale niewiele
Prezydent Warszawy straci na nowych zasadach, ale niewiele (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d1prsen

Rada Warszawy zmieni pensję Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale prezydent stolicy straci niewiele - podaje "Gazeta Wyborcza". I wylicza, jak to możliwe, że jej zarobki spadną tylko o 24 zł. Zwłaszcza, że rząd przyjął rozporządzenie obniżające pensje wójtom, burmistrzom i prezydentom miast oraz ich zastępcom, o 20 procent.

Prezydent Warszawy dostawała 6,5 tys. zł płacy zasadniczej miesięcznie. Do tego 2,5 tys. zł dodatku funkcyjnego, ok. 2,2 tys. zł dodatku specjalnego oraz 1,3 tys. zł dodatku za staż pracy. "GW" przypomina, że "łączna pensja prezydent Warszawy utrzymywała się poniżej dopuszczalnego pułapu pensji samorządowców, które nie mogą przekroczyć siedmiokrotności tzw. kwoty bazowej". Ta siedmiokrotność wyniosła w tym roku 12 tys. 525 zł i 94 gr.

Pensja Gronkiewicz-Waltz w dół o 24 złote

I teraz trochę matematyki oraz księgowości. Rada Warszawy obniży Gronkiewicz-Waltz płacę zasadniczą, ale podwyższy dodatek specjalny i funkcyjny. Wynagrodzenie prezydent Warszawy przedstawiać się będzie tak: 5,2 tys. zł pensji zasadniczej, 2,5 tys. zł dodatku funkcyjnego, 3,6 tys. zł dodatku specjalnego i 1 tys. dodatku za staż pracy. Łącznie to 12 tys. 436 zł, czyli o 24 zł mniej, niż dotychczas.

d1prsen

24 złote to tyle, ile kosztuje bilet dobowy normalny dla 1 i 2 strefy w stolicy. No prawie, bo kosztuje 26 złotych. Ewentualnie, tyle kosztuje 5 biletów jednorazowych, ale dla 1 strefy. Za 20 zł można wejść na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Z kolei trasa zamkowa w Zamku Królewskim to wydatek rzędu 30 złotych.

*Zobacz także: Paweł Kukiz kpi z Gowina i jego "zarobków" *

Wynagrodzenie samorządowców spadnie o 20 procent

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie obniżenia wynagrodzenia wójtom, burmistrzom i prezydentom miast oraz ich zastępcom o 20 proc. "To odpowiedź na powszechne oczekiwania społeczne" - argumentowali przedstawiciele.

d1prsen

Zakłada ono obniżenie minimalnej i maksymalnej pensji podstawowej średnio o 20 proc. Uszczegółowiono również warunki przyznania premii, dodatków za wieloletnią pracę, nagród jubileuszowych, a także odpraw emerytalnych. Mniejsze wynagrodzenie wśród wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i ich zastępców będzie obowiązywać od 1 lipca tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Bartłomiej Misiewicz skończył studia. Politycy złożyli mu życzenia

d1prsen

Podziel się opinią

Share
d1prsen
d1prsen