Trwa ładowanie...

Gronkiewicz-Waltz o projekcie PiS: to jest pchanie w kierunku Białorusi

"To są 33 gminy i ta zmiana niewątpliwie wpłynie negatywnie na ich życie codzienne"

Share
Gronkiewicz-Waltz o projekcie PiS: to jest pchanie w kierunku Białorusi
d2i5cr1

Tak poważne zmiany lokalnych granic terytorialnych, jakie proponuje PiS w projekcie w sprawie metropolii warszawskiej, powinny być konsultowane z mieszkańcami; PiS tego nie robi - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapowiedziała przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie z warszawiakami.

- Absolutnie, to co PiS proponuje, to jest pchanie po pierwsze w kierunku Białorusi, a może już niedaleko do Moskwy - powiedziała prezydent Warszawy na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu.

Zaznaczyła, że zgodnie z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego "w sprawach jakiejkolwiek zmiany lokalnych granic terytorialnych wspólnoty lokalne powinny być uprzednio konsultowane ewentualnie drogą referendum tam gdzie prawo na to zezwala".

- Taka powinna być droga takiej poważnej zmiany - podkreśliła. Wyraziła wątpliwość, czy zgodnie z zapowiedzią posła PiS Jacka Sasina zainteresowane strony będą zapraszane do Sejmu na posiedzenia komisji pracujących nad projektem.

d2i5cr1

Prezydent podkreśliła, że mieszkańcy Warszawy i mieszkańcy gmin podwarszawskich powinni decydować o zmianach, które ich dotyczą. - To są 33 gminy i ta zmiana niewątpliwie wpłynie negatywnie na ich życie codzienne - oceniła Gronkiewicz-Waltz.

Zaproponowała, by władze podwarszawskich gmin zapytały swoich mieszkańców, "czy można w ten sposób dyskredytować ten cały dorobek, który oni mają, dzięki mieszkańcom, dzięki ludziom, którzy tam na nich głosowali".

- Na pewno podejmiemy konsultacje w Warszawie w różnych formach - debat, paneli, spotkań, drogą internetową, twitterową, jaką tylko się da - zapowiedziała prezydent Warszawy.

d2i5cr1

Źródło:WawaLove/PAP

Przeczytajcie też: Sasin: nie będzie referendum ws. poszerzenia granic Warszawy

d2i5cr1

Podziel się opinią

Share
d2i5cr1
d2i5cr1