Trwa ładowanie...
Tomasz Jakubowski
29-08-2013 09:00

Gronkiewicz-Waltz zostanie komisarzem, jeśli przegra referendum

Tak zdecydował premier Donald Tusk! Zapowiedział, że w przypadku odwołania obecnej prezydent w referendum, powoła ją na stanowisko komisarza Warszawy

Gronkiewicz-Waltz zostanie komisarzem, jeśli przegra referendum
d4j05kz
d4j05kz

W środę wieczorem obradował zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej. Rozmowy dotyczyły m.in. referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. "Premier ocenił, że referendum ma niewielkie szanse powodzenia, ze względu na próg frekwencyjny. Poinformował jednocześnie, że jeśli doszłoby do odwołania Gronkiewicz-Waltz, to zamierza właśnie jej powierzyć funkcję komisarza stolicy" - poinformowała Polska Agencja Prasowa .

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Jeśli prezydent zostanie odwołana, stolicą będzie zarządzać tzw. komisarz, tj. osoba wskazana przez premiera. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób. Koszty przeprowadzenia referendum pokryje miasto.

Przeprowadzone sondaże przedreferendalne wskazują na odwołanie pani prezydent lub... na zbyt niską frekwencję. Inicjatorem akcji referendalnej jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Organizatorzy referendum zarzucają Gronkiewicz-Waltz m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji miejskiej.

d4j05kz

Sporo kontrowersji wzbudza też temat uprawnionych do głosowania. W referendum o odwołanie prezydent Warszawy głos może oddać osoba zameldowana w stolicy. Ale nie tylko: mogą to zrobić również ci, którzy są zameldowani poza Warszawą, a mieszkają w Warszawie na stałe. Osoby, które są zameldowane poza Warszawą mogą zostać dopisane do rejestru wyborców. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Gronkiewicz-Waltz zapowiada, że czas do referendum wykorzysta na pokazanie działań zrealizowanych przez ostatnie siedem lat, kiedy rządziła w stolicy.

Decyzja premiera oburzyła inicjatorów referendum, Warszawską Wspólnotę Samorządową. Piotr Guział w specjalnym liście przesłanym do naszej redakcji napisał:

Decyzja o powołaniu na komisarza osoby odwołanej w demokratycznym akcie jakim jest referendum byłoby nie tylko przejawem pychy, ale kpiną i pogwałceniem Konstytucji, która w art. 170 stanowi, że „członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego”. W przypadku decyzji premiera o powołaniu odwołanego prezydenta na komisarza decyzja „członków wspólnoty lokalnej” zostałaby zdeptana i to przez samego premiera Rzeczypospolitej.

d4j05kz

Pełne zaangażowanie premiera Donalda Tuska w obronę Hanny Gronkiewicz-Waltz, na krawędzi łamania dobrych obyczajów politycznych, zasad demokratycznych i porządku konstytucyjnego w przypadku porażki referendalnej politycznie oznacza może tylko jedno – dymisję premiera. Takie są reguły demokracji i polityki, że za błędne decyzje negatywnie zweryfikowane przez wyborców płaci się głową. Mamy nadzieję, że premier jednak nie doprowadzi do tego, by plac Bankowy stał się, jak niegdyś w Kijowie, gdy zakpiono z obywateli, warszawskim Majdanem z analogicznymi konsekwencjami dla premiera.

d4j05kz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j05kz