Trwa ładowanie...
grzyby
17-10-2019 07:30

Grzybobranie. Jeśli w Warszawie, to gdzie? Sprawdź, gdzie wybrać się na grzyby na Mazowszu

Najbliższy weekend może być ostatni momentem na wyprawę do lasu na grzyby. W lasach w całej Polsce obrodziło, i to hojnie. Sprawdź, gdzie wybrać się na grzybobranie w okolicach Warszawy.

Share
Grzybobranie. Jeśli w Warszawie, to gdzie? Sprawdź, gdzie wybrać się na grzyby na MazowszuŹródło: WP.PL, fot: dziejesie.wp.pl
d2yzf4d

Prognozy pogody przewidują koniec aury, dzięki której w polskich lasach mamy prawdziwy wysyp grzybów. Sobota i niedziela mogą więc okazać się ostatnią okazją na tegoroczne grzybobranie.

Także mieszkańcy dużych miast, jak np. Warszawy, wcale nie muszą jechać wiele kilometrów, aby wejść do lasu i zbierać grzyby. Sprawdź, gdzie w pobliżu Warszawy, są miejsca najpopularniejsze i w których można zebrać najwięcej grzybów.

Weekend może być ostatnią okazją na grzybobranie na Mazowszu zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Weekend może być ostatnią okazją na grzybobranie na Mazowszu Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, fot: Anna, Grodzisk

Grzybobranie. Warszawa i jej okolice po lewej stronie Wisły

Powiat pruszkowski i las sękociński. Może nie ma tutaj zbyt wielu grzybów, ale grzybiarze mogą znaleźć prawdziwki, podgrzybki i kurki.

d2yzf4d

Nieco dalej muszą pojechać ci, którzy chcą zebrać więcej grzybów. To "oferta" lasów powiatu sochaczewskiego. Tu znajdziemy podgrzybki, prawdziwki, koźlarze. Wprawieni w poszukiwaniach grzybiarze zbierają ok. 50 sztuk na godzinę.

Grzybobranie. Warszawa i jej okolice po prawej stronie Wisły

Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Otwock. W tamtejszych lasach na początku października grzybów nie było zbyt wielu, ale wytrwali znajdują także teraz, prawdziwki, koźlarze i kurki.

Weekend może być ostatnią okazją na grzybobranie na Mazowszu zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Weekend może być ostatnią okazją na grzybobranie na Mazowszu Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, fot: Anna, Warszawa

W okolicach Legionowa z kolei miłośnicy grzybobrania znajdą sporo kozaków, maślaków, kurek. Ci, którym się poszczęści przywiozą do domu podgrzybki. Odwiedzający te tereny zwykle znajdują ok. 20 grzybów w ciągu godziny.

d2yzf4d

Grzybobranie na północ od stolicy

Im dalej, tym lepiej - można by rzec spoglądając na mapę. W lasach powiatu mławskiego grzybiarze znajdują nawet 70 grzybów w ciągu godziny. Podgrzybek, kurka i sporo koźlarzy babek. W lasach pojawia się sporo młodych podgrzybków, co jest dobrą prognozą na kolejne dni października.

W lasach powiatu płockiego czekają podgrzybki, koźlarze i kurki. Są też maślaki. Internauci zwracają tu uwagę, że część grzybów może być robaczywa. Wytrawni grzybiarze mają szansę nawet na 70 okazów w ciągu godziny.

Powiat nowodworski to z kolei młode prawdziwki i koźlarze. Zdrowe – co podkreślają zbierający je grzybiarze. Wynik osiągany w ciągu godziny? 20 grzybów.

W położonym niedaleko lotniska w Modlinie Pomiechówku las jest całkiem rozległy i obrodził w grzyby. Ta lokalizacja ma jeszcze jedną zaletę - dobry dojazd. Zarówno pociągiem, jak i samochodem, podróż nie zajmie więcej niż godzinę.

d2yzf4d

Grzybobranie. O czy trzeba pamiętać w lesie?

Większością miejsc, które odwiedzają grzybiarze zarządza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie. Przypomina ona o kilku zasadach, których muszą trzymać się grzybiarze:

– śmieci zabieraj ze sobą;
– ubieraj się tak, żeby uniknąć ukąszenia przez żmije, kleszcze, szerszenie itp.;
– pod żadnym pozorem nie rzucaj niedopałków i nie używaj ognia poza wyznaczonymi miejscami;
– nie rozjeżdżaj lasu autem, tym bardziej że z łatwością można znaleźć miejsce do zaparkowania.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz: Kwaśniewski o "największym zagrożeniu dla PiS" w kolejnej kadencji:

d2yzf4d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yzf4d
d2yzf4d