Trwa ładowanie...

Halloween 2018. Kiedy wypada Halloween i jak obchodzić ten dzień?

Halloween 2018. Poznaj pochodzenie, najpopularniejsze zwyczaje oraz datę nadchodzącego święta duchów.

Halloween 2018. Kiedy wypada Halloween i jak obchodzić ten dzień?Źródło: iStock.com
d12n6bb
d12n6bb

Halloween 2018 – kiedy obchodzimy?

Halloween to amerykańskie święto duchów, które zyskało wielu zwolenników na całym świecie. Chociaż w Polsce nadal budzi wiele kontrowersji, w naszym kraju zyskało również wielu sympatyków. Zachodni zwyczaj pojawił się w Polsce w latach 90-tych dwudziestego wieku i wzbudził szczególne zainteresowanie osób młodych, które potraktowały ten dzień jako okazję do dobrej zabawy. Halloween wypada w wieczór 31 października. W tym roku będzie to środa, w przeddzień Wszystkich Świętych.

Halloween - zwyczaje

Halloween jest bez wątpienia najhuczniej obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Chociaż dzień ten nie jest świętem urzędowym, w wymienionych krajach cieszy się największą popularnością zaraz po Bożym Narodzeniu. Głównym symbolem tego święta jest wydrążona dynia z wyszczerbionymi zębami, a wśród innych charakterystycznych motywów wymienia się duchy, demony, wampiry, czarownice, nietoperze, czaszki i czarne koty. Jednym z najbardziej znanych zwyczajów jest „cukierek albo psikus”. Wówczas dzieci i młodzież zakładają kostiumy i chodzą od domu do domu zbierając słodkości do koszyków. Wbrew pozorom przebrania nie zawsze kojarzą się z postaciami z filmów grozy. Równie popularne są postaci z bajek oraz inne, bardziej zabawne stroje. Jeżeli nie otrzymają słodyczy, zgodnie z tradycją w odwiedzonych domach zostawiają „psikusy”. Wśród innych popularnych zwyczajów na Halloween można wyróżnić dekorowanie domów, organizowanie pochodów oraz imprez z wróżbami.

Halloween w Polsce

Amerykańskie święto duchów dla wielu Polaków nadal pozostaje tradycją obcą. Fakt, że Halloween obchodzone jest przed powszechnie praktykowanym dniem Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami budzi wiele kontrowersji. Jest to spowodowane odmiennym stosunkiem do kwestii śmierci w naszej kulturze oraz wielkim szacunkiem dla zmarłych i miejsc ich pochówków. Nie da się ukryć, że większość wyznań chrześcijańskich potępia Halloween utożsamiając je z satanistycznym kultem. Nie zmienia to jednak faktu, że ten dzień w kulturze masowej (również w Polsce) coraz bardziej zyskuje na popularności.

Dekoracje domu na różne okazje i święta bez przepłacania! Sprawdź zniżki na stronie. OBI kod rabatowy

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

d12n6bb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n6bb