Trwa ładowanie...

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Pomnik ofiar katastrofy zaakceptowało już 30 rodzin

"Prawdopodobnie nigdy nie będzie konsensusu w sprawie katastrofy smoleńskiej" - mówi prezydent Warszawy

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Pomnik ofiar katastrofy zaakceptowało już 30 rodzin
dk7k21q
dk7k21q

- Najpierw ogłosimy lokalizację, a potem konkurs - powiedziała prezydent Warszawyw Radiu Zet. - Lokalizację na rogu ulic Trębackiej i Focha zaakceptowało już 30 rodzin - dodała Hanna gronkiewicz-Waltz. Konkurs ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu.

Gronkiewicz-Waltz dodała w rozmowie, że taka a nie inna lokalizacja pomnika nie wynika ze złośliwości władz. - Nie zgodziliśmy się na pomnik Jana Pawła II autorstwa Igora Mitoraja przy Krakowskim Przedmieściu. Ono, jako miejsce chronione, nie powinno już zawierać żadnych innych pomników - stwierdziła prezydent stolicy.

Zapytana przez Monikę Olejnik, czy Warszawiacy chcą pomnika, Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała, że w tej chwili jest to raczej spełnienie życzenia rodzin ofiar katastrofy z okazji jej 5. rocznicy. Odnosząc się do nowych ustaleń biegłych ws. katastrofy , prezydent stwierdziła, że "prawdopodobnie nigdy nie będzie konsensusu w tej sprawie". Z najnowszego badania CBOS wynika, że 61 procent Polaków popiera budowę pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej w Warszawie.

Wielka wystawa na pl. Piłsudskiego

Muzeum Historii Polski poinformowało niedawno, że przygotowuje wystawę plenerową upamiętniającą 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej. - Wystawa przedstawia sylwetki wszystkich osób, które tragicznie zginęły uczestnicząc w delegacji prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do Katynia 10 kwietnia 2010 r. - informuje Muzeum Historii Polski.

dk7k21q

Wystawę będzie można oglądać od 10 do 29 kwietnia na pl. Piłsudskiego. Wybrany przez MHP i rodziny ofiar projekt tworzy formę okręgu, enklawę wyciszenia i refleksji w obliczu tragedii, która dotknęła wszystkich na równi. Kształt przestrzeni, okrąg – symbolicznie związany jest z jednością i wspólnotą. Wewnątrz okręgu prezentowane będą zdjęcia wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie, ich krótkie biogramy, a także opis prezentujący wystawę.

dk7k21q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk7k21q