Trwa ładowanie...
d4j83mv

Helena Kołaczkowska kończy dziś 100 lat!

"Z wnukami i prawnukami komunikuje się za pomocą portali społecznościowych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Helena Kołaczkowska kończy dziś 100 lat!
d4j83mv

Polska literatka, autorka książek dla dzieci, autorka tekstów popularnych piosenek obchodzi dziś setne urodziny.

Jednym z jej najsłynniejszych przebojów jest wyjątkowo warszawska piosenka - „Na prawo most, na lewo most”, którą Kołaczkowska napisała jeszcze w latach 50. Na koncie ma współpracę z takimi twórcami jak Władysław Szpilman, Tadeusz Kwieciński czy Zbigniew Turski.

"Tu Marszałkowska, tu Trasa W-Z,
Krakowskie Przedmieście i tunel i wnet
Na prawo most, na lewo most, a dołem Wisła płynie
Tu rośnie dom, tam rośnie dom
z godziny na godzinę"

d4j83mv

Debiutowała w okresie okupacji jako autorka i wykonawczyni własnych utworów. Pierwszym jej utworem, który ukazał się drukiem, były "Piosenki na ulicy", który zdobył m.in. nagrodę w konkursie na piosenkę o Warszawie. W sumie jest autorką około trzystu tekstów piosenek. Po wojnie tworzyła je od 1949. W latach 1959-60 była dyrektorem współtworzonego przez siebie Radiowego Teatru Piosenki. Pisała też polskie wersje zagranicznych przebojów, takich jak „Ramona” (Mabel Wayne) czy „Piosenka o Sekwanie” (Guy Lafarge). Wydała także zbiór utworów dla dzieci z muzyką Marii Kaczurbiny. Jej najpopularniejsze bajki to m.in. "Przygody Pimpusia Sadełko" (według Marii Konopnickiej), "Kozucha - kłamczucha" lub "Pies i wilk".

Z wywiadu, jakiego udzieliła niedawno rozgłośni RDC, mogliśmy się dowiedzieć m.in., że ma się świetnie, a z wnukami i prawnukami komunikuje się za pomocą portali społecznościowych.

Pani Helenie życzymy wszystkiego najlepszego!

d4j83mv

Przeczytajcie też: Wystawa "Rzeczy warszawskie" pod koniec roku. "Syreny, pocztówki i suweniry związane z miastem"

d4j83mv

Podziel się opinią

Share
d4j83mv
d4j83mv