Trwa ładowanie...

Helena Kołaczkowska kończy dziś 100 lat!

"Z wnukami i prawnukami komunikuje się za pomocą portali społecznościowych".

Helena Kołaczkowska kończy dziś 100 lat!
d1tfpoe
d1tfpoe

Polska literatka, autorka książek dla dzieci, autorka tekstów popularnych piosenek obchodzi dziś setne urodziny.

Jednym z jej najsłynniejszych przebojów jest wyjątkowo warszawska piosenka - „Na prawo most, na lewo most”, którą Kołaczkowska napisała jeszcze w latach 50. Na koncie ma współpracę z takimi twórcami jak Władysław Szpilman, Tadeusz Kwieciński czy Zbigniew Turski.

"Tu Marszałkowska, tu Trasa W-Z,
Krakowskie Przedmieście i tunel i wnet
Na prawo most, na lewo most, a dołem Wisła płynie
Tu rośnie dom, tam rośnie dom
z godziny na godzinę"

Debiutowała w okresie okupacji jako autorka i wykonawczyni własnych utworów. Pierwszym jej utworem, który ukazał się drukiem, były "Piosenki na ulicy", który zdobył m.in. nagrodę w konkursie na piosenkę o Warszawie. W sumie jest autorką około trzystu tekstów piosenek. Po wojnie tworzyła je od 1949. W latach 1959-60 była dyrektorem współtworzonego przez siebie Radiowego Teatru Piosenki. Pisała też polskie wersje zagranicznych przebojów, takich jak „Ramona” (Mabel Wayne) czy „Piosenka o Sekwanie” (Guy Lafarge). Wydała także zbiór utworów dla dzieci z muzyką Marii Kaczurbiny. Jej najpopularniejsze bajki to m.in. "Przygody Pimpusia Sadełko" (według Marii Konopnickiej), "Kozucha - kłamczucha" lub "Pies i wilk".

Z wywiadu, jakiego udzieliła niedawno rozgłośni RDC, mogliśmy się dowiedzieć m.in., że ma się świetnie, a z wnukami i prawnukami komunikuje się za pomocą portali społecznościowych.

Pani Helenie życzymy wszystkiego najlepszego!

d1tfpoe
d1tfpoe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfpoe