Trwa ładowanie...
hiv
Tomasz Jakubowski
02-06-2014 14:07

HIV zbiera żniwo w stolicy!

Najwięcej nowych zakażeń wykrywa się właśnie na Mazowszu. W 2014 w stolicy może paść kolejny niechlubny rekord!

HIV zbiera żniwo w stolicy!
d2gxjmf
d2gxjmf

Statystyki są dla Warszawy nieubłagane. Od 2010 do 2013 roku włącznie najwięcej nowych zakażeń wykrywa się właśnie na Mazowszu. W sumie w ciągu tych czterech lat w województwie odnotowano ponad 1240 zakażenia i 65 zgonów z powodu AIDS. Mazowsze "wygrywa" pod tym względem (ponad dwa razy więcej wykryć) z województwem dolnośląskim, ma trzy-czterokrotnie więcej przypadków niż w innych województwach.

Pracownicy warszawskich Punktów konsultacyjno-diagnostycznych alarmują, że w 2014 w stolicy może paść kolejny niechlubny rekord, bo nigdy jeszcze nie wykrywali tylu zakażeń, co w pierwszej połowie tego roku.

- W Polsce ciągle pokutuje przekonanie, że HIV to problem tzw. grup ryzyka. Tak nie jest. Zakażają się – i to coraz częściej – młode osoby heteroseksualne, ale odnotowujemy też coraz liczniejsze przypadki zakażeń u osób po 50. i 60. roku życia. – powiedziała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.

Największym problemem jest szara strefa HIV. Od wybuchu epidemii odnotowano niewiele ponad 17 tys. zakażeń. Tymczasem eksperci szacują, że zakażonych może być ok. 35 tysięcy, a organizacje pozarządowe mówią nawet o 40-45 tysiącach nieświadomych zakażenia!

d2gxjmf

- Ci nieświadomie zakażeni mogą przecież nieświadomie zakażać innych. Niestety wciąż za mało się testujemy. Tylko co 10. Polak zrobił test na HIV. To musi się zmienić. – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Polska.

W niedzielę, 8 czerwca uczestnicy dwóch organizowanych w Warszawie masowych imprez – Seniorady i Wolskiego Korowodu, będą mogli dowiedzieć się więcej o wirusie.

Korowód Wolski odbędzie się, jak zawsze w Parku Sowińskiego w godzinach od 14.00 do 18.00, po czym goście będą mogli przejść do Amfiteatru na przedstawienie, a Seniorada na Akademii Wychowania Fizycznego w godzinach od 10.00 do 14.30.

Podczas tegorocznego Korowodu Wolskiego będzie można dowiedzieć się wiele także o innych obszarach ochrony zdrowia, takich jak prawidłowe żywienie, czy problemy onkologiczne i zrobić bezpłatne badania profilaktyczne. Imprezę zakończy satyryczny wieczór z kabaretem Koń Polski. Seniorada rozpocznie się o 10.00 rajdem nordic walking. Podczas pikniku zostanie podjęta próba pobicia rekordu „najwięcej seniorów ćwiczących Zumbę”. Tu także nie zabraknie bezpłatnych konsultacji medycznych i pomiarów zdrowotnych.

Od początku epidemii czyli od 1985 roku na AIDS zmarły 1192 osoby. Leczeniem objęto 6, 5 tysiąca chorych, w tym 118 dzieci.

*Przeczytajcie też: Warszawa wygrała rowerową rywalizację miast Europy! *

d2gxjmf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gxjmf