Trwa ładowanie...
17-01-1970 07:59

III Festiwal Lampionów w Łazienkach Królewskich [WIDEO]

III Festiwal Lampionów w Łazienkach Królewskich [WIDEO]
dw01vb9
dw01vb9

Do końca września w Łazienkach Królewskich można podziwiać udekorowaną kolorowymi lampionami Aleję Chińską. Festiwal obfituje też w liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

Festiwal promuje sztukę i architekturę chińską. Przypomina tym samym o umiłowaniu króla Stanisława Augusta, który gromadził dzieła sztuki chińskiej, do stylu chinoiserie. W 1780 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta dawna droga wilanowska w Łazienkach Królewskich przekształcona została w Aleję Chińską. Na skrzyżowaniu z Promenadą królewską wzniesiono wtedy stylowy most chiński, którego fundamenty odkryli archeolodzy w 2012 roku. W pobliżu tego miejsca przy Alei Chińskiej, wzdłuż strumienia, zlokalizowano nowy Ogród Chiński, który można obecnie w parku oglądać.

III Festiwal Lampionów obfituje w wydarzenia edukacyjne dla dorosłych, młodzieży oraz rodzin z dziećmi, m.in.: warsztaty gigongu, ceremonie parzenia herbaty, warsztaty używania laki azjatyckiej, spotkania z kulturą symboliczną Chin oraz warsztaty kaligrafii. *Wszystkich Gości zachęcamy do rodzinnych spacerów z *festiwalową mapką *Lwy, smoki, feniksy. Szlakiem chińskim przez Łazienki Królewskie*, dostępną w kasach Muzeum. Szczegółowy program wydarzeń edukacyjnych podczas Festiwalu znajdziecie tutaj .

dw01vb9

Przez cały okres trwania Festiwalu Lampionów można również spacerować najdłuższą w ogrodach Łazienek Królewskich, udekorowaną lampionami, stylową* Aleją Chińską.* Warto tu zajrzeć szczególnie wieczorem! Po alei można spacerować i ją podziwiać codziennie do godziny 23:00.

Festiwalowi Lampionów towarzyszy wystawa Chinoiserie w Łazienkach Królewskich, którą do końca września można oglądać w Galerii Plenerowej przy Alei Chińskiej od strony ul. Agrykoli. Na wystawie zaprezentowane są dzieła sztuki „chinoiserie” z XVIII-wiecznych zbiorów Muzeum, pochodzące zarówno z wystroju i wyposażenia wnętrz, elementów architektonicznych jak i ogrodowych. Fotografiom na 15 planszach towarzyszy esej dr Izabeli Kopani – autorki pracy naukowej Rzeczy – Ogrody – Wyobrażenia. Chiny w kulturze Rzeczypospolitej czasów Stanisława Augusta.

dw01vb9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw01vb9