Trwa ładowanie...

Ile zarabia warszawiak? (Raport)

Mamy najwyższe pensje w całym kraju!

Ile zarabia warszawiak? (Raport)
d3rne8l
d3rne8l

Przeciętny warszawiak zarabia 6 tys. brutto - wynika z raportu „Wynagrodzenia w Warszawie w 2012 roku” przygotowanego przez Sedlak & Sedlak, który jest podsumowaniem analiz wynagrodzeń 21 072 osób pracujących na terenie stolicy. Zaprezentowano w nim wynagrodzenia na 119 stanowiskach w 12 branżach.

Mediana płacy całkowitej brutto w stolicy kraju była najwyższa - wynosiła 6 tys. zł. - czytamy w podsumowaniu raportu. Na drugim miejscu w rankingu wysokości wynagrodzeń w miastach wojewódzkich uplasowały się Gdańsk i Wrocław. Jednak zarobki w tych miastach były aż o 1,500 tys. niższe niż w Warszawie. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań. Przeciętne wynagrodzenie w stolicy Wielkopolski wyniosło w 2012 roku 4,3 tys.

Nie da się ukryć, że na wysokie płace w stolicy wpływ ma przede wszystkim liczba największych polskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw. To u nas pracują specjaliści, kierownicy oraz dyrektorzy. Jest ich o wiele więcej niż w innych częściach naszego kraju. Taka struktura zatrudnienia przekłada się na wyższe zarobki.

Przeciętni pracownicy szeregowi zarabiali w 2012 roku 3 200 zł. Natomiast mediana wynagrodzeń specjalistów wynosiła 5 720zł. Niemal dwukrotnie więcej zarabiali kierownicy. Mediana ich wynagrodzenia całkowitego brutto wynosiła 9 000zł. Osoby na najwyższym szczeblu, dyrektorzy oraz osoby zasiadające w zarządzie zarabiały przeciętnie 17 300 zł.

d3rne8l

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, w których przeważał kapitał polski były zdecydowanie niższe, niż te w firmach zagranicznych. Pracownicy szeregowi w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiali 3 800 zł, zaś w tych z przewagą polskiego – 3 000 zł.

IT była (i jest) jedną z najlepiej opłacanych branż. Mediana wyniosła az 8 tys. zł! Równie wysokie płace otrzymywali pracownicy telekomunikacji. O 700 zł mniej zarabiały osoby zatrudnione w przemyśle lekkim. Dla porównania pracownicy nauki i szkolnictwa zarabiali przeciętnie 3 680 zł, kultury i sztuki 4 200 zł, a organizacji pozarządowych - 4 365 zł.

W 2012 w Warszawie stopa bezrobozia była najniższa w porównaniu do pozostałych miast wojewódzkich. Wyniósła ona 4,1%.

d3rne8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rne8l