Trwa ładowanie...

In vitro w stolicy będzie refundowane: skorzysta 2,5 tysiąca par. Radni PiS przeciwko

Rocznie program ma kosztować ok. 10 mln zł.

In vitro w stolicy będzie refundowane: skorzysta 2,5 tysiąca par. Radni PiS przeciwko
d4cpkan
d4cpkan

Rada Warszawy przyjęła w czwartek program refundacji in vitro na lata 2017-2019. Program przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat. Dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada się dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych. Przeciw programowi był PiS.

Za uchwałą ws. programu refundacji in vitro było 35 radnych, przeciw 23. Rocznie program ma kosztować ok. 10 mln zł. Miasto szacuje, że będzie mogło skorzystać z niego ok. 2,5 tys. par, zarówno małżeństw, jak i pozostających w związkach nieformalnych.

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja radnych. Przeciw programowi byli radni PiS, którzy m.in. przekonywali, że in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności, a prowadzi tylko do zapłodnienia.

Przewodnicząca stołecznej Rady Ewa Malinowska-Grupińska zwracała m.in. uwagę, że decyzją resortu zdrowia w połowie zeszłego roku zakończony został - wprowadzony jeszcze w 2013 r. przez rząd Donalda Tuska - ogólnopolski program refundacji in vitro, dzięki któremu urodziło się ponad 5 tys. dzieci.

d4cpkan

źródło: PAP

d4cpkan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cpkan