Trwa ładowanie...
dl0q88h

Incydent na Marszu Niepodległosci. MSZ otrzymało notę dyplomatyczną strony ukraińskiej

Chodzi o sprawę spalenia flagi Ukrainy podczas Święta Niepodległości w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Incydent na Marszu Niepodległosci. MSZ otrzymało notę dyplomatyczną strony ukraińskiej
dl0q88h

- MSZ otrzymało notę dyplomatyczną strony ukraińskiej - poinformowała rzeczniczka resortu Joanna Wajda. Chodzi o sprawę spalenia flagi Ukrainy podczas Święta Niepodległości w Warszawie.

- MSZ potwierdza, że otrzymało dziś notę dyplomatyczną strony ukraińskiej. Policja prowadzi postępowanie i bada okoliczności zdarzenia z 11.11 - poinformowała Wajda na Twitterze.

Stołeczna policja poinformowała, że policja zabezpieczyła nagranie, na którym grupa zamaskowanych osób, podczas Święta Niepodległości w Warszawie, spaliła flagę Ukrainy; zebrane informacje i materiał w tej sprawie zostaną przekazane do prokuratury.

dl0q88h

W mediach udostępniono film, na którym widać jak grupa osób podeptała flagę ukraińską, a następnie ją podpaliła. Na nagraniu widać, że wokół stoją ludzie, niektórzy trzymają flagi polskie, jedna z osób depczących flagę Ukrainy ma na plecach przewiązaną flagę Polski. W tle nagrania słychać krzyki "Bóg, Honor i Ojczyzna", "J....ć UPA i Banderę", "To my, to my, Polacy".

W piątek chargé d’affaires ambasady Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oświadczył, że Ukraina oczekuje od strony polskiej "niezwłocznej reakcji na ten haniebny akt wandalizmu".

Zgodnie z Kodeksem karnym "kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Śledczy zwracają uwagę jednak, że zgodnie z przepisami, by doszło w tym przypadku do przestępstwa, flaga musi być wystawiana publicznie przez przedstawicielstwo danego państwa albo na zarządzenia polskiego organu władzy.

Źródło: (PAP)

dl0q88h

Oprac. Karolina Pietrzak

Przeczytajcie również: "Według ustaleń była to flaga Autonomii Śląska, a nie sąsiadów z Ukrainy". Kontrowersyjny wpis policji

dl0q88h

Podziel się opinią

Share
dl0q88h
dl0q88h