Trwa ładowanie...

Inwestor zburzył zabytkową fabrykę. Burmistrz zawiadomi prokuraturę

Złożenie wniosku do prokuratury w tej sprawie zapowiedział burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Inwestor zburzył zabytkową fabrykę. Burmistrz zawiadomi prokuraturę
dtwlud6
dtwlud6

Z dawnej fabryki Henryka Dąbrowskiego na Woli zostały jedynie gruzy. Deweloper zburzył przedwojenny budynek, mimo że był wpisany do ewidencji zabytków. Wbrew decyzji konserwatora i władz dzielnicy. Burmistrz zapowiada wniosek do prokuratury - informuje tvn warszawa.

Problem, jako jedna z pierwszych, nagłośniła radna Woli Aneta Skubida. - Społeczność lokalną wstrząsnęła wiadomość o wyburzeniu kolejnego już zabytkowego obiektu, świadczącego o historii i tożsamości dzielnicy, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków - napisała w swojej interpelacji.

Chodzi o dawny Zakład Chemiczny Henryk Dąbrowski i S-ka, znajdujący się u zbiegu ulic Siedmiogrodzkiej i Rogalińskiej. Fabryka pochodzi z 1924 roku. Miała ustąpić miejsca apartamentowcom i zostać zburzona, ale – co ważne – nie w całości.

Miał zachować fasadę

"Fasada budynku miała być zachowana - wszelkie prace na obiektach tego typu powinny być przecież uzgadniane z biurem stołecznego konserwatora zabytków. W związku z tym proszę o podjęcie zdecydowanym działań" - apelowała Skubida.
Prace rozbiórkowe trwają. Teren jest ogrodzony, a w środku znajduje się ciężki sprzęt - informuje tvn warszawa.

Burmistrz dzielnicy przyznaje bez ogródek: "Wyburzenie w całości budynku Zakładu Chemicznego Henryk Dąbrowski i S-ka to skandal" - napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Strzałkowski.

dtwlud6

"Zgodnie z decyzją dotyczącą rozbiórki (…) inwestor był zobowiązany do zachowania ściany północnej budynku. Wynikało to z postanowienia Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz z decyzji dotyczącej rozbiórki" – dodał.

"Ściana się rozpadała"

Deweloperem odpowiedzialnym za inwestycję w miejscu dawnej fabryki jest firma Terra Casa.

W rozmowie z "Gazetą Stołeczna" jej przedstawiciele przekonywali, że podjęli próbę ratowania fasady. - Zaczęliśmy montować usztywniające ją stalowe wsporniki, ale mimo to ściana dosłownie rozpadła się na kawałki - oświadczyła Aleksandra Żuraw-Miłkowska, rzeczniczka Terra Casa.

"Nie ma zgody na takie postępowanie"

Ponadto, zamówiona przez inwestora ekspertyza miała wykazać "niską wytrzymałość murów dla dalszej eksploatacji" i "występujące w ścianach budynku metale ciężkie mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców".

dtwlud6

Sprawa najprawdopodobniej będzie miała swój dalszy ciąg w prokuraturze - informuje tvn warszawa. Złożenie wniosku w tej sprawie zapowiedział burmistrz Strzałkowski. Zadeklarował powiadomienie również Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Stołecznego Konserwatora Zabytków. "Nie ma zgody dzielnicy Wola na tego typu postępowanie" - oświadczył.

Żródło: (tvn warszawa/gazeta stołeczna)

dtwlud6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtwlud6