Trwa ładowanie...
d4mp2fv

IPN ustalił zabójców prezydenta Starzyńskiego

Znamy także okoliczności i przybliżoną datę śmierci prezydenta Warszawy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
IPN ustalił zabójców prezydenta Starzyńskiego
d4mp2fv

Instytut Pamięci Narodowej ustalił zabójców, okoliczności i przybliżoną datę śmierci prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Pion śledczy IPN informuje, że zabójstwa dokonali funkcjonariusze Gestapo.

Zobacz także: Oblężona Warszawa [WIDEO]

Zebrany w śledztwie materiał dowodowy pozwolił na bezsporne ustalenie, iż do zabójstwa przez rozstrzelanie Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego doszło w okresie pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 r. w Warszawie lub w jej okolicach. Z*brodni dokonali funkcjonariusze Gestapo: oberscharfuehrer Hermann Schimmann, hauptscharfuehrer Weber i unterscharfuehrer Perlbach.* Nie zdołano natomiast w sposób jednoznaczny ustalić funkcjonariuszy niemieckiego państwa okupacyjnego, którzy wydali rozkaz zabójstwa Stefana Starzyńskiego - poinformował dzisiaj PAP prokurator IPN Marcin Gołębiewicz.

d4mp2fv

Do tej pory poddawano weryfikacji kilkanoście hipotez, co stało się ze Starzyńskim po jego wywiezieniu z Pawiaka. Poczynione w przebiegu śledztwa ustalenia podważyły wiarygodność funkcjonujących w powszechnej świadomości społecznej hipotez o osadzeniu i śmierci Prezydenta Stefana Starzyńskiego w różnych obozach zagłady (Dachau, Flossenburg, Dora-Mitelbau, Mauthausen, Wittenberge, Baalberge) i więzieniach na terenie Niemiec (Spandau, Alt-Moabit, Alexanderplatz) w okresie od 1940 do 1945 r. - dodał Gołębiewicz.

Zobacz także: Uśmiechnięty nazista czyli zagraj w "Powstanie Warszawskie"

Podziel się
Podziel się
d4mp2fv

Podziel się opinią

Share

d4mp2fv

d4mp2fv