Trwa ładowanie...

Jak założyć firmę przez Internet? Niezbędne kroki i dokumenty

Jeszcze do niedawna, aby rozpocząć działalność gospodarczą, trzeba było wybrać się do urzędu i tam przeprowadzić niezbędne formalności. Dziś jest to znacznie łatwiejsze, ponieważ, aby stać się przedsiębiorcą, nawet nie trzeba wychodzić z domu. Zakładanie firmy przez Internet jest łatwe, szybkie i proste. Zobacz, jak to zrobić.

Materiał sponsorowany przez Allegro
 Źródło: materiały partnera
d1yuhkf
d1yuhkf

Jak założyć firmę przez Internet łatwo i szybko?

Zastanawiasz się, jak założyć firmę przez Internet i czy rzeczywiście warto wybrać taką metodę otwarcia działalności? Ten sposób zdecydowanie jest godny polecenia, ponieważ dzięki niemu zaoszczędzisz mnóstwo czasu i wysiłku. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest formą prawną o prostej strukturze, więc bez problemu można dokonać wszelkich formalności, nie wstając z fotela.

Aby szybko przeprowadzić zakładanie firmy przez Internet, przede wszystkim trzeba wejść na stronę rządową, czyli biznes.gov.pl. Tam należy wybrać zakładkę "zarejestruj działalność gospodarczą", a następnie zalogować się do systemu. Potrzebny Ci będzie profil zaufany, który można utworzyć obecnie w każdym banku (nie trwa to dłużej niż kilka minut i jest całkowicie darmowe).

W dalszej kolejności procedura obejmuje wypełnienie wniosku o wpis do CEIDG i załączenie do niego niezbędnych załączników formie elektronicznej. Po przekazaniu wszelkich niezbędnych informacji system wygeneruje wniosek, który trzeba podpisać.

Jak to zrobić bez wychodzenia z domu? Zakładanie firmy przez Internet przewiduje dwie metody.

d1yuhkf

Załóż firmę przez Internet jedną z dwóch metod

Jak założyć firmę przez Internet i jak wypełnić wniosek do CEIDG? Można to zrobić na rządowej stronie za pomocą gotowego formularza, do której wpiszesz Twoje dane.

Zanim rozpoczniesz procedurę zakładania firmy przez Internet, przygotuj następujące informacje:

  • nazwę zakładanej działalności oraz jej nazwę skróconą,
  • adres firmy – osoba chcąca zarejestrować działalność musi legitymować się tytułem prawnym do wskazanej nieruchomości – prawem własności, prawem użytkowania wieczystego wraz z prawem własności nieruchomości budynkowej, spółdzielczym prawem własności, umową dzierżawy, najmu czy użyczenia,
  • numer prowadzonej działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności,
  • przewidywaną liczbę pracowników,
  • datę rozpoczęcia prowadzenia działalności,
  • formę opodatkowania,
  • numer rachunku bankowego do rozliczeń prowadzonej działalności,
  • sposób prowadzenia rachunkowości.

Wniosek do CEiDG należy podpisać. Jak to zrobić przez Internet? Masz do dyspozycji dwa poniższe sposoby.

  • Podpis kwalifikowany – to elektroniczna forma podpisu, która ma taką samą moc prawną, jak ten składany własnoręcznie. Aby skorzystać z takiego narzędzia, należy go kupić u jednego z certyfikowanych dostawców. Podpis kwalifikowany jest płatny.
  • Profil zaufany – jest to opcja całkowicie darmowa. Profil zaufany służy wyłącznie do przeprowadzania formalności urzędowych. Najłatwiej założyć go w swoim banku – jest to łatwe, szybkie, a przede wszystkim nic nie kosztuje.

Wypełniony wniosek możesz automatycznie wysłać do urzędu drogą elektroniczną.

d1yuhkf

Zakładanie firmy przez Internet – co dalej?

Twój wirtualny wniosek zostanie przekazany do CEiDG, ale także do:

  • Głównego Urzędu Statystycznego,
  • Urzędu Skarbowego,
  • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

To oznacza, że nie musisz osobiście odwiedzać żadnej z tej instytucji. Jeśli każda z nich zaakceptuje Twoje zgłoszenie (czyli nie dopatrzy się błędów ani nieścisłości we wniosku), staniesz się szczęśliwym właścicielem własnej firmy. To jednak jeszcze nie koniec.

d1yuhkf

Jak założyć firmę przez Internet, by działalność mogła od razu zacząć funkcjonować zgodnie z przepisami?

Księgowość i podatki

Musisz przyjąć określoną formę opodatkowania oraz sposób prowadzenia rachunkowości. Obie te kwestie wskazałeś we wniosku do CEiDG – musisz pamiętać, żeby rzeczywiście rozpocząć działalność z ich wykorzystaniem. Nie możesz samodzielnie ich zmienić bez informowania o tym Urzędu Skarbowego.

Większość osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na płacenie podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Oznacza to, że dochód roczny do kwoty 85 528 złotych jest objęty podatkiem 12%, a każdy dochód przewyższający tę kwotę skutkuje naliczeniem podatku 32% od nadwyżki. Inne dostępne rozwiązania to podatek liniowy ze stałą stawką 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa

Większość przedsiębiorców decyduje się na zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie. System podatkowy w Polsce jest skomplikowany, dlatego jest to najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Materiał sponsorowany przez Allegro
d1yuhkf
d1yuhkf