Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
pracuj.pl
22-12-2023 14:00

Jak zaplanować urlop w 2024, aby mieć jak najwięcej wolnego?

Odpowiednie zaplanowanie urlopu to niezwykła sztuka, która wymaga przede wszystkim strategicznego myślenia, szczególnie gdy zależy Ci na tym, aby czas wypoczynku był jak najdłuższy. Warto zatem zdawać sobie sprawę, że za sprawą niektórych dni wolnych od pracy oraz świąt państwowych, możesz zmaksymalizować swój czas odpoczynku, ciesząc się dłuższymi przerwami bez konieczności wykorzystywania zbyt wielu dni urlopowych. Sprawdź więc, jak najkorzystniej zaplanować swój urlop w 2024 roku.

Materiał sponsorowany przez Pracuj.pl
  Źródło: materiały partnera
dtjnloe
dtjnloe

Dni wolne od pracy w 2024 – kiedy przypadają?

Zanim zaczniesz planować swój urlop, musisz dowiedzieć się, kiedy dokładnie przypadają wszystkie wolne dni w roku 2024.

●     1 stycznia - świętujemy wtedy Nowy Rok (poniedziałek) ,

●     6 stycznia - święto Trzech Króli (sobota),

●     31 marca – Wielkanoc (niedziela),

dtjnloe

●     1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)

●     1 maja – Święto Pracy (środa)

●     3 maja – obchodzimy wtedy święto Konstytucji 3 Maja (piątek),

●     19 maja – Zesłanie Ducha Świętego, czyli tzw. Zielone Świątki (niedziela),

●     30 maja – Boże Ciało (czwartek),

dtjnloe

●     15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),

●     1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)

●     11 listopada – Święto Niepodległości (poniedziałek)

●     25 i 26 grudnia – Święta Bożego Narodzenia (środa i czwartek)

Reasumując,jest wiele okazji do zaplanowania dłuższego urlopu/wyjazdu, w taki sposób, aby wykorzystać jak najmniej dni urlopowych.

dtjnloe

Szukasz nowej pracy, a może chcesz się przebranżowić i potrzebujesz ciekawych opcji zatrudnienia? Sprawdź więc w sieci oferty znajdujące się pod hasłem Praca Ostrów Wielkopolski.

Przedłużony urlop w styczniu

Styczeń to pierwszy z miesięcy, kiedy możesz skutecznie zaplanować urlop. A zatem Nowy Rok przypada w poniedziałek, a do tego już 6 stycznia wypada kolejny dzień wolny. Co prawda jest to sobota, ale zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje Ci w zamian za to dodatkowy dzień wolny, który jest do ustalenia z pracodawcą, jednak pamiętaj, że trzeba go wykorzystać w tym samym miesiącu. A zatem możesz to zrobić np. 5 stycznia. Jeśli dobierzesz jeszcze dodatkowe 3 dni wolnego, które przypadną na 2-4 stycznia to otrzymasz aż 9 dni wolnego. Zaczynasz od 30 grudnia i trwa to aż do 7 stycznia. To wyjątkowa okazja na sylwestrowy wyjazd do ciepłego kraju albo wypad na narty.

Dodatkowy odpoczynek w okresie świąt Wielkanocnych

Również święta Wielkanocne są doskonałą okazją do przedłużonego urlopu i odpoczynku. Wystarczy, że wykorzystasz 4 dni urlopu, a łącznie będziesz mieć aż 9 dni wolnego.

dtjnloe

Chcesz wiedzieć coś więcej na temat urlopu rodzicielskiego? Polecamy skorzystać z praktycznego kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, dzięki temu dowiesz się dokładnie, ile wolnego otrzymasz.

Majówka i nie tylko – jak planować urlop w 2024 roku?

Majówka to popularny urlopowy i wyjazdowy czas. Wiele osób stara się wtedy wykorzystać swój urlop maksymalnie. Wystarczy tylko, że weźmiesz 3 dni wolnego – dokładniej na dzień 29 oraz 30 kwietnia, a potem jeszcze na 2 maja, to łącznie zyskasz aż 9 dni wypoczynku. Jeśli jednak nie chcesz tak długiego urlopu, to możesz wykorzystać dzień wolny przypadający na 2 maja, dzięki czemu będziesz mógł relaksować się i grillować aż 5 dni.

W maju wypada także Boże Ciało. Wystarczy zatem jeden dzień wolnego na 31 maja, aby zyskać dłuższy, bo aż 4-dniowy weekend. Idealny na krótki, samodzielny lub rodzinny wyjazd w góry albo nad morze.

dtjnloe

Jak najkorzystniej zaplanować urlop?

Sierpień to kolejny miesiąc, gdzie możesz zyskać małym kosztem więcej wolnego. Wszystko zależy od tego, czy chcesz postawić po prostu na przedłużony weekend, czy wolisz mieć aż 9 dni odpoczynku. W pierwszym przypadku wystarczy wziąć wolne w dniu 16 sierpnia,dzięki czemu uzyskasz aż 4 dni na relaks. Możesz także poprosić o urlop na 12,13,14 sierpnia – w ten sposób uzyskasz aż 9 dni wolnego.

Listopad daje nieco mniej okazji do dłuższych urlopów, gdyż tym razem 1 listopada przypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek. Możesz jednak przedłużyć urlop i zabrać dzień wolnego wcześniej albo gdy zależy Ci na bardzo długim urlopie, to poproś o wolne w dniach 4-8 listopada, czyli wybierasz jedynie 4 dni, a uzyskasz w ten sposób aż 11 dni przerwy od pracy.

Również grudzień daje sporo możliwości. Wolne przypada na 25 i 26 grudnia. Możesz zatem dobrać urlop na 27 grudnia i odpoczywać przez 5 dni. Inna opcja to wolne także 23 i 24 grudnia. Natomiast, gdy chcesz skorzystać z nieco dłuższego odpoczynku, to musisz poprosić o urlop w dniach 23-24,27, 30-31 grudnia 2024. Świetną opcją będzie także dodanie 2 i 3 stycznia 2025 roku do wniosku urlopowego. To czas, kiedy z pewnością się zregenerujesz.

dtjnloe

Oferty pracy IT Katowice czekają na Ciebie. Sprawdź, kogo dokładnie poszukują pracodawcy.

Podsumowanie

Dobre zaplanowanie urlopu w 2024 roku powinno opierać się przede wszystkim na strategicznym wykorzystaniu dni ustawowo wolnych od pracy i świąt państwowych. Odpowiednie połączenie tych dat z weekendami pozwala na maksymalizację wolnego czasu, a wszystko to przy użyciu jak najmniejszej liczby dni urlopowych. Zapamiętaj zatem, że kluczowe dni takie jak Wielkanoc, Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowe Święto Niepodległości, i Boże Narodzenie, dają szansę na długie weekendy. Warto z tego skorzystać.

Materiał sponsorowany przez Pracuj.pl
dtjnloe
dtjnloe