Trwa ładowanie...

Jakie rzeczy są bliskie warszawiakom? (wystawa)

49 osób, 49 rzeczy, 50 historii

Jakie rzeczy są bliskie warszawiakom? (wystawa)
d24abs1
d24abs1

Poznaj historie mieszkańców Warszawy! Na wystawie "Warszawska. Proste historie" w Domu Spotkań z Historią będzie można poznać wspomnienia, którymi podzieliło się blisko 50 osób mieszkających w stolicy. Autorka, Wioletta Gołębiewska, kreśli je za pomocą zdjęć i refleksji na temat przedmiotów szczególnie bliskich sercom swoich rozmówców. Wszystkie opowieści tworzą małe archiwum warszawskich historii, zarówno tych współczesnych, jak i tych sprzed wielu lat. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 8 kwietnia, o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

W 2012 roku spotkałam się z 49 osobami, które łączyło jedno: wszystkie mieszkały w Warszawie, niektóre od pokoleń, inne od paru lat - mówi autorka wystawy - Każdą z tych osób poprosiłam o wybranie jednej rzeczy, która jest dla niej cenna nie ze względu na wartość materialną, lecz emocjonalną. Robiłam zdjęcia danego przedmiotu i nagrywałam jego historię. Opowieści te kondensowałam potem w kilku linijkach tekstu, starając się jak najwierniej oddać ton oryginalnej wypowiedzi i prosząc moich bohaterów o autoryzację ostatecznej wersji.

Pomysł na projekt zrodził się z jednej strony z towarzyszącej mi od dłuższego czasu refleksji nad naszym stosunkiem do rzeczy, a z drugiej z pytania o tożsamość miasta, w którym mieszkam od 20 lat. Warszawa to miejsce szczególne, zarówno z racji jej pozycji miasta stołecznego, jak i złożonej i bolesnej historii. O takim miejscu nie jest łatwo opowiedzieć. Moja próba polega na przedstawieniu małego wycinka większego obrazu, na jaki składają się małe, prywatne historie mieszkańców, ukryte w drogich im przedmiotach. Moim zdaniem* to właśnie ten kolorowy patchwork indywidualnych zdarzeń i przeżyć tworzy historię przez duże H* - dodaje.

d24abs1
d24abs1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24abs1