Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński: "10 kwietnia 2018 roku staną dwa pomniki". Poznaliśmy lokalizacje

Konkurs ma zostać rozstrzygnięty w październik 2017.

Jarosław Kaczyński: "10 kwietnia 2018 roku staną dwa pomniki". Poznaliśmy lokalizacje
dbywgqe
dbywgqe

Dwa pomniki poświęcone katastrofie smoleńskiej staną 10 kwietnia 2018 roku w Warszawie - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji Komitetu Społecznego Budowy Pomników: Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej, która odbyła się w środę. Dziś ruszył konkurs na wyłonienie projektów pomników. Ujawniono też ich planowaną lokalizację.

- Sprawa pomników od siedmiu lat wydaje się zbliżać ku pozytywnemu finałowi. Postulat zbudowania dwóch pomników został sformułowany jeszcze w 2010 roku, ale był zdecydowany opór tych, którzy chcieli, by sprawa katastrofy została zapomniana. To się nie udało - mówił prezes PiS na konferencji.

- Dziś mamy taki moment, że można już powiedzieć , że pewne decyzje już zapadły. Dziś rusza konkurs, który wyłoni najlepsze projekty, później nastąpi już realizacja. Środków wystarczy, by postawić dwa okazałe pomniki, przy czym pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powinien być bardziej okazały - mówił Kaczyński.

Szczegóły zdradził obecny na konferencji Jacek Sasin z PiS. - Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie na osi ul.Tokarzewskiego-Karaszewicza, na placu, który teraz jest parkingiem przy hotelu Europejskim.

dbywgqe

Drugi, pomnik ofiar będzie stał według naszych planów na zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, na skwerze Ks.Twardowskiego - powiedział poseł PiS.

Dodał, że do II etapu przejdzie 18 prac. Pierwszy etap do wyłaniania artystów potrwa do 2 lipca 2017 roku, sam konkurs ma zostać rozstrzygnięty w październiku 2017 roku.

Fochy na Focha

Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w reprezentacyjnym miejscu stolicy. PiS oraz część rodzin ofiar katastrofy chcą, by pomnik smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Na tę lokalizację nie zgadzały się władze stolicy, opierając się na opinii stołecznego konserwatora zabytków.

Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza zapowiedziała niedawno , że miasto podtrzymuje propozycję lokalizacji pomnika smoleńskiego u zbiegu ul. Trębackiej i Focha. - Cały czas obowiązuje uchwała rady miasta wyznaczająca lokalizację na tym skwerze, czyli tuż obok Krakowskiego Przedmieścia. W rozmowie z WawaLove.pl rzeczniczka powiedziała dzisiaj: - Ani my, ani stołeczny konserwator zabytków, nie dostaliśmy żadnego wniosku, żadnej prośby o uzgodnienie lokalizacji jakiegokolwiek pomnika. Mógł to zrobić komitet, mogli przedstawiciele PiS, nic jednak nie otrzymaliśmy. Zgodę na postawienie pomnika może udzielić wyłącznie Rada Miasta Warszawy - podkreśla Kłąb.

dbywgqe

Lokalizacja na rogu ulic Trębackiej i Focha została zaproponowana na spotkaniu ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego z częścią rodzin ofiar katastrofy oraz z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz w lutym 2015 r. Jednak, mimo zapowiedzi, prace nad wybudowaniem pomnika w tym miejscu nie zostały podjęte. Po tym, jak okazało się, że do terenu przy zbiegu ul. Trębackiej i Focha są roszczenia, ta lokalizacja nie uzyskała powszechnego poparcia rodzin ofiar.

Ofiarom katastrofy poświęcony jest w stolicy m.in. pomnik na Wojskowych Powązkach, a także tablice przed Pałacem Prezydenckim. 10 kwietnia minęła siódma rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

dbywgqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbywgqe