Trwa ładowanie...

Jaskółki wstrzymały budowę bulwaru nad Wisłą

Nadzór ornitologiczny wstrzymał pracę ciężkiego sprzętu!

Jaskółki wstrzymały budowę bulwaru nad Wisłą
d49z4wm
d49z4wm

Jaskółki brzegówki wstrzymały prace ciężkiego sprzętu podczas przebudowy bulwarów na Podzamczu, bo tam zbudowały gniazda - czytamy w gazeta.pl . Nadzór ornitologiczny wstrzymał pracę ciężkiego sprzętu. Ptaki zamieszkały w starym murze, wykorzystały szczeliny między poluzowanymi kamieniami, dziobami i pazurkami wykopały nory. Bystre ptaki wybrały tę część bulwaru, która została zrealizowana jeszcze przez Stefana Starzyńskiego.Czyli napiękniejszą. Chodzi o fragment na wysokości Zamku Królewskiego.

- Prawdopodobnie zaczęły sobie szukać nowego miejsca po rekultywacji hałd popiołu i żużlu przy elektrociepłowni Żerań. Lubią ostre skarpy, które tam zaczęły znikać, więc część jaskółek przeniosła się na lewy brzeg Wisły - powiedział portalowi Łukasz Poławski, ekspert z Zarządu Mienia.

Gdy przy budowie stanęły płoty, zniknęli stamtąd spacerowicze. Zrobiło sie - wbrew pozorom - spokojniej. Tę okazję natychmiast wykorzystały ptaki, które w szczelinach i niszach pobudowały sobie gniazda. Jak mói ekspert, zostały jeszcze tylko trzy z ok. 30 par. Wkrótce odlecą na zimowe ferie do Afryki.

Zresztą jaskółki to sympatyczny i niewielki problem tej budowy. O wiele poważniejsze są niewybuchy. Co jakiś czas znajdowano nowy, co wiązało się z ewakuacją wszystkich ludzi i kolejnymi opóźnieniami. Dodatkowym utrudnieniem był wysoki stan wód. Prace musiały poczekać aż woda opadnie.

Bulwar po przebudowie będzie mieć ok. 2 km. Ciągnął się będzie od ulicy Boleść aż do mostu Świętokrzyskiego. Powstanie tu promenada pieszo-rowerowa z pawilonami na wystawy i kawiarnie, sceny place, wodny plac zabaw, miejska plażą i fontanny. Pierwszy odcinek bulwarów między ul. Boleść a mostem Śląsko-Dąbrowskim będzie gotowy w połowie 2014 r., dalszy w stronę Centrum Nauki "Kopernik" powstanie do lipca 2015 roku.

d49z4wm

Bulwary nad Wisłą miały zostać zrealizowane jeszcze przed wojną. Chciał tego prezydent Starzyński. Wojna przerwała inwestycję, a żadnej z późniejszych władz nie udało się jej zrealizować. Teraz prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła dokończyć dzieło poprzednika: - Warszawa wróci nad Wisłę. - mówiła w jednym z wywiadów - Tego chciał Starzyński.

d49z4wm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49z4wm