Jerzy Jasiuk nie żyje. Był wieloletnim dyrektorem Muzeum Techniki w Warszawie

"Przez wiele lat kierował Muzeum, z Jego inicjatywy Muzeum otoczyło opieką obiekty poprzemysłowe, które stały się oddziałami terenowymi".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerzy Jasiuk nie żyje. Był wieloletnim dyrektorem Muzeum Techniki w Warszawie

Nie żyje Jerzy Jasiuk. W latach 1972-2013 był dyrektorem Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.  Zmarł 25 grudnia.

"Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odszedł od nas wieloletni Dyrektor Muzeum Techniki inż. Jerzy Jasiuk. Jego wkład w opiekę nad zabytkami nigdy nie będzie zapomniany. Przez wiele lat kierował Muzeum, z Jego inicjatywy Muzeum otoczyło opieką obiekty poprzemysłowe, które stały się oddziałami terenowymi" - czytamy na profilu Muzeum techniki na Facebooku.

Jak informuje Muzeum Techniki na swojej stronie internetowej - dyrektor Jerzy Jasiuk zawsze marzył o tym, by Muzeum Techniki stało się Narodowym Muzeum Techniki.

"Oddamy muzeum w dobre ręce"

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce - Muzeum Techniki i Przemysłu - od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu br. zarząd Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Na początku listopada br. odbyła się pikieta pracowników muzeum pod hasłem "Oddamy muzeum w bardzo dobre ręce"; przekonywali oni, że w przypadku likwidacji placówki na bruku może znaleźć się 15 tys. eksponatów – dorobek polskiej i światowej techniki.

Naczelna Organizacja Techniczna, która prowadzi warszawskie muzeum techniki, dostawała środki z ministerstwa nauki na działalność upowszechniającą naukę w ramach konkursu; środki przyznawano na podstawie złożonego wniosku. Wniosek NOT złożyła także w tym roku, wystąpiła o wsparcie w wysokości 5 mln zł, jednak wniosek ten nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia dla placówki.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.

Źródło: (WawaLove.pl/Facebook)

Przeczytaj też:  Z Warszawy do Lublina w niecałe 1,5 h. Kluczowa decyzja wojewody

Podziel się
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.