Trwa ładowanie...

Jest umowa na modernizację siedziby głównej Muzeum Warszawy

Koszt prac budowlanych i konserwatorskich staromiejskich kamienic wyniesie prawie 37,5 mln zł brutto

Jest umowa na modernizację siedziby głównej Muzeum Warszawy
d1334rw

W czwartek, 12 lutego w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, została podpisana umowa z generalnym wykonawcą modernizacji staromiejskich kamienic, będących siedzibą główną Muzeum Warszawy. Prace remontowe zrealizuje Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia, która wygrała dwuetapowy przetarg ograniczony. W ciągu najbliższych dwóch tygodni wykonawca przedstawi harmonogram prac remontowych, które rozpoczną się na początku marca. Koszt prac budowlanych i konserwatorskich staromiejskich kamienic wyniesie 37 481 383 zł brutto.

W Muzeum Warszawy trwa projekt „Modernizacja, konserwacja oraz digitalizacja obiektów zabytkowych siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie”. Efekty wieloetapowej inwestycji zobaczymy dopiero w 2016 roku, gdy otwarta zostanie pierwsza część nowej wystawy głównej. Całość będzie gotowa w 2017 r.

d1334rw

Najważniejszy i największy zakres projektu dotyczy prac budowlanych i konserwatorskich siedziby głównej Muzeum Warszawy z zewnątrz oraz wewnątrz. Prace mają zapewnić optymalny układ funkcjonalno-przestrzenny wynikający z funkcji muzealnych, edukacyjnych, usługowych, administracyjno-technicznych i merytorycznych.

Oprócz tego zapewnić też mają pełne zachowanie i wyeksponowanie istniejących walorów historycznych zabytkowych kamienic, takich jak detale architektoniczne, rozwiązania materiałowe, pierwotny układ przestrzenny poszczególnych kamienic, minimalną ingerencję w najcenniejsze wnętrza, zachowanie wartościowych rozwiązań z okresu powojennej odbudowy, wprowadzenie nowych rozwiązań w technologii i materiałach współczesnych w sposób harmonijnie uzupełniający rozwiązania historyczne. Obiekt ma także zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zapewnić ochronę eksponatów zgodnie z wymogami przepisów NIMOZ.

Niedawno rozstrzygnięty został także konkurs na projektanta wystawy głównej – jury wybrało koncepcję zaproponowaną przez PL Studio Patryk Żurawski (w zespole są również Zuzanna Bujacz i Agnieszka Łańko).

d1334rw

Placówka mieści się w 11 staromiejskich kamienicach, w tym ośmiu położonych przy północnej stronie Rynku Starego Miasta – stronie Dekerta. Podobnie jak całe Stare Miasto, kamienice te zostały w znacznej mierze zniszczone podczas działań wojennych w drugiej połowie 1944 roku. Po wojnie kamienice zostały odbudowane, a ich wnętrza zajęło Muzeum. Od tego czasu wnętrza Muzeum nie przeszły pełnego remontu, który z roku na rok stawał się coraz bardziej potrzebny. Muzeum brakowało także modernizacji i np. dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tym bardziej rozpoczęcie projektu jest ważnym wydarzeniem w historii placówki.

Kwota dofinansowania ze środków NMF i EOG: 10 019 203 zł netto.

d1334rw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1334rw