Trwa ładowanie...
d427a74

Już 21 przypadków odry na Mazowszu

W powiecie pruszkowskim zarejestrowano już 21 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Dotyczą one też osób dorosłych - poinformował Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepienia przeciwko odrze są obowiązkowe.
Szczepienia przeciwko odrze są obowiązkowe. (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d427a74

21 zgłoszeń zarejestrowano tylko w okresie od 10 października do 6 listopada. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie czeka teraz na wyniki potwierdzających badań laboratoryjnych.

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie starają się opanować i wygasić ogniska odry, m.in. przeprowadzając szczepienia ochronne dzieci i dorosłych, które miały kontakt z chorymi, a nie zostały dotąd zaszczepione lub nie mają dokumentacji wskazującej na to. W Pruszkowie uruchomiono dla nich specjalne punkty szczepień, gdzie iniekcje wykonywane są bezpłatnie.

Pozostałe osoby zainteresowane szczepieniami na odrę powinny udać się do przychodni, w której są zarejestrowane. Uzupełniające szczepienia są bezpłatne dla osób do 19 roku życia, a dla dorosłych są płatne.

d427a74

Na początku listopada Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że na terenie Polski od 1 stycznia do 15 października 2018 r. zarejestrowano aż 128 przypadków zachorowań na odrę. W tym samym okresie rok temu zgłoszono ich 58.

Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą zakaźną. Można się nią zakazić drogą kropelkową. Objawami choroby są gorączka, mocny kaszel, wysypka, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Choroba ta często powoduje powikłania, np. zapalenie ucha środkowego, zakażenie żołądkowo-jelitowe, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Źródło: wsse.waw.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d427a74

Podziel się opinią

Share

d427a74

d427a74
d427a74