Trwa ładowanie...

"Kamasutra" w Teatrze na Woli

Czy da się wystawić "traktat na temat seksualności" na scenie?

"Kamasutra" w Teatrze na Woli
d3ez9mp

„Kamasutra”, rozumiana jako sztuka uwodzenia, traktat o rozkoszy cielesnej i poradnik przyjemnego życia, będzie wystawiana od listopada na scenie Teatru Na Woli. „Kamasutrę” w tłumaczeniu Marii Krzysztofa Byrskiego i adaptacji Edyty Dudy-Olechowskiej reżyseruje Aldona Figura. W spektaklu występują Małgorzata Rożniatowska, Joanna Jeżewska, Maria Dejmek, Zdzisław Wardejn, Marcin Sitek, Piotr Stramowski/Kamil Siegmund, a scenografię przygotowuje Jan Kozikowski.Czy jednak "traktat na temat seksualności" da się pokazać na teatralnej scenie?

W oryginalnej „Kamasutrze” występuje dużo różnych postaci: mieszczanina, bogatego chłopaka; jego przyjaciół, kochanki, nauczyciela sztuk seksualnych, kurtyzany i dziewicy. Korzystając z tekstu „Kamasutry” postanowiliśmy opowiedzieć współczesną historię, próbę uwiedzenia rozgrywającą się na przyjęciu u młodego playboya z polskiej klasy średniej – mówi Aldona Figura.

Sutra to nauka, a kama to rozkosz. W hinduskiej mitologii bóg Kama jest bogiem przyjemności. "Kamasutra" to traktat indyjski w sanskrycie na temat seksualności i zachowań seksualnych. Kamasutra uważana jest za jeden z najobszerniejszych zbiorów pozycji seksualnych, opisujący szereg umiejętności, szczególnie kobiecych (około sześćdziesięciu), różne typy związków seksualnych, sposoby i odmiany pieszczot, klasyfikując zachowania ludzkie w odniesieniu do natury, np. w terminologii porównując mężczyzn do ogierów, byków lub zajęcy, natomiast kobiety do klaczy, słonic czy gazel.

d3ez9mp

„Kamasutra” to nie tylko podręcznik technik seksualnych. Mówi też o otoczce i aurze, które towarzyszą pożądaniu – sposobach uwodzenia, miłosnych rytuałach. Opisuje też jak urządzić mieszkanie, organizować dzień, co pić i czego nie pić, jak spędzać czas z przyjaciółmi. Jest oczywiście mowa o romantycznych chwilach, patrzeniu w księżyc, słuchaniu muzyki, ale jest też dużo pragmatycznych porad, pokazujących związek między seksem a pieniędzmi. Jest cały rozdział o kurtyzanach, ale jest też cały rozdział o obowiązkach żony – mówi Aldona Figura.

„Kamasutra” Watsjajany
29 listopada 2012 (czwartek) g. 19:00 (premiera)

Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22

d3ez9mp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ez9mp