Trwa ładowanie...

Karta Warszawiaka, likwidacja biletu jednorazowego, ulgi dla rodzin wielodzietnych

Trwają przygotowania do wprowadzenia w życie nowej taryfy biletowej

Karta Warszawiaka, likwidacja biletu jednorazowego, ulgi dla rodzin wielodzietnych
dvy9vtg
dvy9vtg

Według założeń z tańszych biletów długookresowych, obowiązujących zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej będą mogły korzystać osoby, które zamieszkają w Warszawie i złożyły w roku podatkowym zeznanie o wysokości dochodu za rok poprzedni w urzędzie skarbowym w Warszawie. Będzie to tzw. Bilet Warszawiaka. Uprawnienie to ma przysługiwać również dzieciom tych osób do ukończenia 20 roku życia, w ramach Biletu Młodego Warszawiaka (ale tylko w przypadku biletów ważnych wyłącznie w pierwszej strefie biletowej).

W przypadku biletów 30-dniowych ważnych tylko w pierwszej strefie osoby płacące podatki w Warszawie będą miały prawo do zniżki w wysokości 12 zł (dorośli) i 61 zł (dzieci oraz studenci).Gdy zdecydują się na zakup biletu 90-dniowego ważnego wyłącznie w pierwszej strefie, będzie im przysługiwała zniżka w wysokości 30 zł (dorośli) oraz 155 zł (dzieci i studenci). Przy zakupie biletów długookresowych ważnych w obu strefach biletowych zniżka będzie wynosiła – 14 zł dla biletu 30-dniowego i 54 zł dla biletu 90-dniowego.

Z Biletu Młodego Warszawiaka będą mogli korzystać także mieszkający w Warszawie studenci studiów magisterskich, licencjackich i inżynierskich, do ukończenia przez nich 26 roku życia, którzy rozliczają się z podatku w warszawskim urzędzie skarbowym lub są na utrzymaniu rodziców lub opiekunów płacących podatki w stolicy.

Dodatkowo wprowadzony zostanie także specjalny bilet, który będzie przysługiwał mieszkającym w Warszawie dzieciom z rodziny posiadającej troje dzieci, do ukończenia 20 roku życia jeśli ich rodzice, lub opiekunowie rozliczają się z urzędem skarbowym w Warszawie.* Będzie kosztował 99 zł dla każdego dziecka, będzie ważny przez rok i będzie uprawniał do nieograniczonej liczby przejazdów w trakcie ważności.*

Kolejną zaletą nowej taryfy biletowej będzie jej uproszczenie. Ograniczona zostanie liczba rodzajów i typów biletów. Zlikwidowane zostaną te, które cieszą się najmniejszą popularnością, czyli bilety 40 i 60 minutowe.

dvy9vtg

Ułatwione zostanie również korzystanie z komunikacji poprzez likwidację biletu jednorazowego, który trzeba kasować w każdym pojeździe. Bilet jednorazowy ważny tylko w pierwszej strefie zostanie zastąpiony biletem jednorazowym przesiadkowym (ważnym również tylko w pierwszej strefie), który będzie ważny przez 75 minut i będzie umożliwiał, w czasie ważności, korzystanie z kilku środków komunikacji lub będzie uprawniał do dojechania do ostatniego przystanku na trasie danej linii. Bilet jednorazowy ważny w obu strefach zostanie zastąpiony analogicznym biletem ale ważnym przez 90 minut.* *

Bilet 3-dniowy zostanie zaś zastąpiony biletem weekendowym, który będzie ważny od godz. 19.00 w piątek, do godz. 8.00 w poniedziałek w pierwszej i drugiej strefie. Do taryfy wprowadzony zostanie także specjalny bilet weekendowy grupowy, z którego będą mogły korzystać grupy maksymalnie 5 osobowe, które będą chciały np. zwiedzać miasto korzystając z przejazdów komunikacją miejską. Zasady jego ważności będą identyczne jak w przypadku biletu weekendowego dla jednej osoby.

W nowej taryfie zmienią się też opłaty dodatkowe za jazdę bez biletu lub jazdę bez ważnego dokumentu poświadczającego prawo do ulgi oraz za zatrzymanie środka transportu bez przyczyny. Zmienią się również opłaty manipulacyjne, których wartość, dla wygody pasażerów, zostanie zaokrąglona do pełnych złotych.

Szczegółowy cennik (ceny biletów normalnych):

Bilety ważne tylko w pierwszej strefie:

Jednorazowy przesiadkowy – 4,40 zł

dvy9vtg

Dobowy – 15 zł

30-dniowy imienny – 110 zł (98 zł – Bilet warszawiaka)

90-dniowy imienny – 280 zł (250 zł – Bilet warszawiaka)

Bilety ważne w pierwszej i drugiej strefie:

Jednorazowy przesiadkowy – 7 zł

20-minutowy – 3,40 zł

Dobowy – 26 zł

Weekendowy – 24 zł

Weekendowy grupowy – 40 zł

30-dniowy imienny – 210 zł (196 zł – Bilet warszawiaka)

90-dniowy imienny – 536 zł (482 zł – Bilet warszawiaka)

Bilet seniora – 50 zł

dvy9vtg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvy9vtg