Trwa ładowanie...

Katastrofa smoleńska. Kaczyński: tablica przed Pałacem Prezydenckim i dwa pomniki

Władze Warszawy o lokalizacji pomnika smoleńskiego.

Katastrofa smoleńska. Kaczyński: tablica przed Pałacem Prezydenckim i dwa pomniki
d37enc2
d37enc2

*Sprawa pomnika upamiętniającego katastrofę smoleńską wciąż wraca, budząc coraz więcej emocji. Podczas obchodów „miesięcznicy smoleńskiej" Jarosław Kaczyński zapowiedział budowę nie jednego, a dwóch pomników oraz pamiątkowej tablicy, która miałaby stanąć przed Pałacem Prezydenckim. Jak dowiedziała się WawaLove.pl, Pałac i cały Trakt Królewski to integralna całość zabytkowa, która nie może być zaburzona. - Nic się z naszej strony nie zmieniło. Krakowskie Przedmieście jest niepodlegającą zmianom, zamkniętą całością - mówi WawaLove.pl Magdalena Łań z zespołu prasowego Urzędu m.st. Warszawy. *

W miejscu krzyża, który stał przed Pałacem Prezydenckim, ma stanąć tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską - zapowiedział Jarosław Kaczyński podczas obchodów 68. „miesięcznicy smoleńskiej". Zaznaczył, że „taka jest wola prezydenta" . Prezes PiS obiecał także zebranym postawienie dwóch pomników : wszystkich ofiar katastrofy i Lecha Kaczyńskiego. Po raz pierwszy w historii, obchodom „miesięcznicy smoleńskiej” towarzyszyła asysta honorowa Wojska Polskiego.

Po mszy rocznicowej, która odbyła się w Archikatedrze Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście, wszyscy uczestnicy przeszli pod Pałac Prezydencki, gdzie Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie. - Przez wiele miesięcy, lat budowaliśmy tutaj nadzieję, przeświadczenie, że kiedyś przyjdzie taki moment, że te zadania, które sobie postawiliśmy, będą spełnione. Jesteśmy już blisko momentu, kiedy zacznie być wyjaśniana katastrofa smoleńska. Jestem też przekonany, że będą też uczczeni ci, którzy zginęli w tej katastrofie - usłyszeli zebrani.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości dodał także, że z woli prezydenta „w miejscu, gdzie stał krzyż, będzie wkrótce postawiona tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej”. Zapowiedział także uczczenie pamięci wszystkich, którzy zginęli w Smoleńsku: „będzie pomnik tych, którzy polegli w katastrofie, będzie pomnik prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego". - Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego w sprawie tablicy można interpretować w różny sposób, dlatego trzeba poczekać, aż wpłynie do nas oficjalny wniosek. Lepiej byłoby, gdyby kancelaria prezydenta zwróciła się do nas bezpośrednio, nie poprzez nieoficjalny komentarz jednego z polityków - mówi WawaLove.pl rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk.

d37enc2

Ostatnie słowo należy do konserwatora zabytków

I w sprawie tablicy upamiętniającej katastrofę, i pomnika, którego lokalizację na Krakowskiem Przedmieściu chce przeforsować Jarosław Kaczyński, ostatnie słowo ma Stołeczny Konserwator Zabytków. O ile postawienie tego pierwszego przed Pałacem Prezydenckim nie jest możliwe, los tablicy pozostaje pod znakiem zapytania. - Jeśli chodzi o pomnik, rozmowy mogą toczyć się tylko i wyłącznie na temat lokalizacji przy ul. Trębackiej - zapewniał w sierpniu WawaLove.pl Bartosz Milczarczyk rzecznik prasowy ratusza. Pałac Prezydencki i cały Trakt Królewski to integralna całość zabytkowa, która nie może być zaburzona. - Nic się z naszej strony nie zmieniło. Krakowskie Przedmieście jest niepodlegającą zmianom, zamkniętą całością. Jeśli cokolwiek ma tam powstać, niezależnie od wielkości czy formy, zgodę na to musi wyrazić konserwator zabytków - mówi WawaLove.pl Magdalena Łań z zespołu prasowego ratusza, zajmująca się stołecznymi zabytkami.

Ratusz nic nie wie

- Nie mamy żadnych informacji na temat nowej tablicy pamiątkowej przy Pałacu. Jedna tablica została już wmurowana w budynek. Nikt się do nas nie zgłaszał w sprawie kolejnej. To wymaga uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Procedura musi zostać zachowana - mówi Milczarczyk.

d37enc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37enc2