Trwa ładowanie...

Klasyka na żywo!

Wystawa okładek płyt winylowych Stanisława Zagórskiego i Rosława Szaybo

Klasyka na żywo!
d2cyyvs
d2cyyvs

Mało kto wie, że niektóre z najważniejszych okładek płyt muzycznych były projektowane przez Polaków, a sami twórcy byli uznani na całym świecie. O takich sukcesach nie mówiono i nie pisano - gryzło to socjalistyczne władze.Teraz jest okazja zobaczyć fragment imponującej twórczości naszych artystów. A nawet poznać ich osobiście. W poniedziałek, 6 maja, o godzinie 18.00 zostanie otwarta wystawa projektów okładek płyt winylowych Stanisława Zagórskiego i Rosława Szaybo. Tego dnia odbędzie się również panel dyskusyjny z udziałem twórców.

Wystawę otwarto już wczoraj. Czynna będzie do 15-go maja więc warto się pośpieszyć. W Galerii Kordegarda wystawiono ponad 50 okładek płyt winylowych. Ich autorami są dwaj przyjaciele, którzy poznali się w latach 50. podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zarówno Rosław Szaybo jak i Stanisław Zagórski są przedstawicielami tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Wspólnie projektowali prace i wspólnie zdobywali nagrody.

Stanisław Zagórski na początku lat 60. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i nie utrzymywał kontaktów z krajem. Przez to stał się w Polsce artystą zapomnianym. Natomiast w Ameryce jego kariera rozkwitła na skalę światową. Pracował dla agencji reklamowych, projektował plakaty i okładki książek oraz wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Filadelfii. W 1964 roku nawiązał w Nowym Jorku współpracę z Atlantic Records i Columbia Records. Projektował okładki płyt dla największych gwiazd muzyki popularnej (Aretha Franklin, Roberta Flack, Velvet Underground, Cream, Cher) oraz jazzowych (Miles Davis, The Modern Jazz Quartet, Billy Cobham, Charles Lloyd, Michał Urbaniak).

d2cyyvs

Rosław Szaybo sławę zdobył jako autor setek plakatów, obwolut książkowych oraz okładek płyt. Na początku lat 60. zainicjował serię Polish Jazz (jest pomysłodawcą nazwy oraz jest autorem okładek do pierwszych sześciu albumów), która rozsławiła polski jazz na świecie. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS w Londynie. Tam zaprojektował okładki takich wykonawców jak Judas Priest, The Clash, Chicago, Mott the Hoople, Elton John, Roy Orbison, Carlos Santana, Janis Joplin, Simon & Garfunkel oraz wiele obwolut z nagraniami muzyki klasycznej.

Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
Galeria jest otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00

d2cyyvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cyyvs