Trwa ładowanie...
d2ai6uk

Kolęda w czasie koronawirusa odwołana, ale nie wszędzie

Metropolita warszawski nie podjął jeszcze decyzji, czy odwoła wizyty duszpasterskie zwane kolędą. Wstrzymał je natomiast do Bożego Narodzenia biskup warszawsko-praski. Zwierzchnicy kościelni w niektórych miastach w Polsce również podjęli decyzję o wstrzymaniu wizyt domowych.
Share
Pojawił się pomysł kolędy online
Pojawił się pomysł kolędy onlineŹródło: Getty Images, Fot: David Ramos , Staff
d2ai6uk

W Kościele katolickim wizyty duszpasterskie zwyczajowo odbywały się w okresie od Bożego Narodzenia (25-26 grudnia) do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Z powodu pandemii koronawirusa kolęda 2020/2021 może się w ogóle nie odbyć. Niektórzy zwierzchnicy kościelni przełożyli już wizyty duszpasterskie, inni nie ogłosili jeszcze decyzji.

W internecie pojawiły się propozycje, żeby księża błogosławili domy parafian z ulicy, nie wchodząc do środka. Jest też pomysł kolędy online.

Kolędę odwołują m.in. Katowice i Poznań

W Polsce taką decyzję podjął metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. - Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy - czytamy w komunikacie Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Księżom zamiast odwiedzin zalecono, by w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia odprawiali w kościołach msze za parafian z poszczególnych ulic.

d2ai6uk

Tegoroczną kolędę odwołano też w Archidiecezji Poznańskiej.

- Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian - napisał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w wydanym w połowie października dekrecie.

Wizyt duszpasterskich nie będzie także w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Tamtejsza kuria zapowiada, że dojdą do skutku "kiedy pozwolą na to warunki sanitarne".

Niektóre miasta nie podjęły decyzji

Kolędy nie odwołali do tej pory m.in. metropolici krakowski abp Marek Jędraszewski i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński przekazał, że nie podjęto jeszcze decyzji.

d2ai6uk

Decyzja o wstrzymaniu wizyt zapadła za to po drugiej stronie Wisły, w Diecezji Warszawsko-Praskiej, na której czele stoi bp Romuald Kamiński.

- Z uwagi na trwającą epidemię obecnie nie ma możliwości przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej w dotychczasowej formie. W związku z tym tzw. kolęda w naszej diecezji nie odbędzie się w okresie do Bożego Narodzenia - oznajmia Jakub Troszyński, rzecznik Diecezji Warszawsko-Praskiej. - W późniejszym terminie będziemy informować o decyzjach dotyczących form duszpasterskich w tym zakresie w nowym roku – dodał.

- To nie zastąpi bezpośrednich spotkań, które są bardzo ważne w budowaniu relacji międzyludzkich, wspólnoty, poczucia tego, że jesteśmy razem i możemy na siebie liczyć. Pandemia je ograniczyła i jest to ogromna strata - mówi ks. Marcin Jurak, proboszcz warszawskiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie.

Zaznacza jednak, że jest przygotowany na każdą decyzję w sprawie wizyt duszpasterskich. - Po Nowym Roku będziemy odprawiać msze w intencji mieszkańców poszczególnych ulic. Będziemy też szukać różnych innych form kontaktu z nimi. W dzisiejszych czasach najważniejsze jest podtrzymanie wspólnoty – podkreśla.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ai6uk

Podziel się opinią

Share
d2ai6uk
d2ai6uk