Trwa ładowanie...
pomnik

Kolejny pomnik w Warszawie. Porozumienie już podpisane

U zbiegu Alej Ujazdowskich i Agrykoli w Warszawie zostanie zbudowany pomnik Wojciecha Korfantego.

Share
Kolejny pomnik w Warszawie. Porozumienie już podpisane
Źródło: East News, fot: Maszewski/REPORTER
d39ryjl

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski podpisali porozumienie w sprawie współpracy i współfinansowania budowy monumentu. Nie przypadkowo spotkali się 20 marca. Tego dnia przypadła 97. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku. Polską akcją kierował Wojciech Korfanty, przedstawicie rządu RP, który walczył o przyłączenie Śląska do Polski.

– Wojciech Korfanty był wielkim Ślązakiem i Polakiem, człowiekiem nieugiętym, który zawsze bronił polskości Śląska. Zasługuje, aby poprzez budowę pomnika w stolicy naszego kraju docenić jego postawę i działalność – powiedziała podczas uroczystości Gronkiewicz-Waltz. – Chcemy, aby wiedza na temat historii powstań śląskich, plebiscytu oraz Wojciecha Korfantego była również popularyzowana w stolicy Polski. Jestem przekonany, że pomnik oprócz wartości materialnej, będzie miał też wartość historyczną. Chcielibyśmy, aby Wojciech Korfanty stanął obok innych znakomitych Polaków jak Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Wincenty Witos. To miejsce, tutaj w Warszawie mu się należy – dodał Kostempski.

Finansowaniu pomnika pieniędzmi śląskich podatników sprzeciwił się Ruch Autonomii Śląska.

Pomnik Wojciecha Korfantego zostanie wybrany przez jury konkursu. Monument ma stanąć na Trakcie Królewskim jeszcze jesienią bieżącego roku.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

*Przeczytaj też: Alpaki spacerują po Kabatach. "Wracaliśmy z przedszkola" *

d39ryjl

Podziel się opinią

Share
d39ryjl
d39ryjl