Trwa ładowanie...
d2x69q1

Kolorowe BMW Andy Warhola w stolicy! [ZDJĘCIA]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolorowe BMW Andy Warhola w stolicy! [ZDJĘCIA]
d2x69q1

Już 23 września 2014 roku w Warszawie otwarta zostanie wystawa, na której obejrzymy kolekcję "BMW Art Car". Obejmuje ona samochody niemieckiego producenta, które dzięki talentowi kilku znanych artystów stały się wyjątkowymi kreacjami wystawienniczymi. Na wystawie obejrzymy auta z ostatnich kilkudziesięciu lat. Autorami kolorowych karoserii są m.in. Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Alexander Calder, David Hockney, Jenny Holzer oraz Jeff Koons.

Czytaj też: Z kultowej Warszawy zrobili "Monster trucka" ! [WIDEO]

Historia tych samochodów sięga 1975 roku, gdy francuski kierowca wyścigowy Hervé Poulain oraz dyrektor BMW Motorsport Jochen Neerpasch zwrócili się do amerykańskiego artysty Alexandra Caldera (przyjaciela Poulaina) z prośbą o pomalowanie jego wyścigowego BMW 3.0 CSL. Auto stało się pierwszym eksponatem w kolekcji.

d2x69q1

Oprócz niego podczas wystawy będzie można zobaczyć słynne BMW M1z 1979 roku autorstwa Andy Warhola, który tak pisał o swojej pracy: "Chciałem stworzyć żywy obraz prędkości. Jeśli auto jest naprawdę szybkie, wszystkie kontury i kolory zacierają się".

Dużym zainteresowaniem powinno cieszyć się także BMW 850 CSi pokryte obrazami jego wnętrza. „Długi czas przyglądałem się samochodowi BMW, jaki otrzymałem. Wreszcie doszedłem do wniosku, że to dobry pomysł, żeby pokazać to auto jakby widziane od środka” - tak o swoim dziele mówił artysta David Hockney.

Dzieła z kolekcji BMW Art Car prezentowane były w najbardziej prestiżowych przestrzeniach wystawowych na świecie, takich jak paryski Luwr czy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W Warszawie wystawę "BMW Art Car" będzie można oglądać od od 23 września do 19 października 2014 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

d2x69q1

Podziel się opinią

Share

d2x69q1

d2x69q1