Komisja bada reprywatyzację Nowogrodzkiej 6a. "W żadnym adresie do tej pory nie było tak źle"

Głos zabierają lokatorzy i przedstawiciele ratusza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komisja bada reprywatyzację Nowogrodzkiej 6a. "W żadnym adresie do tej pory nie było tak źle"

Ruszyło kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Tym razem będzie poświęcone kamienicy przy Nowogrodzkiej 6a. Przesłuchiwnai będą zarówno lokatorzy, jak i przedstawiciele ratusza.

Na początek przesłuchano lokatorkę Nowogrodzkiej 6a Krystynę Goździewska, która mieszka w kamienicy od 30 lat.** - T**ak źle jak teraz jest, to nigdy nie było. W 2011 roku zostaliśmy przekazani u2013 nasza kamienica wraz z lokatorami u2013 prywatnym osobom. Nie znamy ich, nikt się z nami nie kontaktował, nie informował nas. Komunikat wysłano nam listownie u2013 powiedziała kobieta.

Goźdizewska przyznała jednak, że "prawdziwy horroru201d" rozpoczął się w 2013 roku. - Nękano nas. Podwyższano czynsz, teraz płacimy 72 złote [za metr kwadratowy u2013 red.] u2013 opowiadała. To jednak nie wszystko: sytyację lokatorów znacznie pogorszyły prowadzone w budynku uciążliwe remonty, które trwają do dziś. u2013 Kurz, pył. To jest nie do wytrzymania. To są tortury psychiczne, my już nie wytrzymujemy emocjonalnie. Czuję się upodlona u2013 mówiła ze łzami w oczach Krystyna Goździewska.

Jako druga zeznawała Alicja Dobecka-Olsen, która mieszka przy Nowogrodzkiej od 1945 roku. Jak mówiła przed komisją, nowy właściciel błyskawicznie podniósł czynsze z 6 złotych do 70 za metr kwadratowy.  - Przy dużych mieszkaniach czynsz z mediami wynosił 10 tysięcy złotych - oznajmiła. - Ja mam emeryturę 1300 złotych. Czynsz ją przekraczał, skierowałam sprawę do sądu - wspominała Dobecka.

Na profilu Wirtualnej Polski na Facebooku transmitujemy obrady komisji. By je obejrzeć, kliknij w poniższe okno.

Przypomnijmy: budynek został zwrócony w 2009 roku spadkobiercom dawnych właścicieli. Cztery lata później sprzedano go Fenix Group. Spółka kojarzona jest z odkupowaniem historycznych kamienic odzyskanych w ramach reprywatyzacji. Warto wspomnieć, że Fenix był właścicielem m.in. Poznańskiej 14. Ta nieruchomośc również była badana przez komisję weryfikacyjną.

Niedawno sam deweloper zabrał głos w sprawie kamienicy przy Nowogrodzkiej 6a. "Zabytkowau0328 kamieniceu0328 firma Fenix Group nabyła w 2013 roku zgodnie z prawem. Nieruchomosu0301cu0301 kupiono za rynkowau0328 ceneu0328 7,2 mln złotych. Decyzja o kupnie nieruchomosu0301ci została podjeu0328ta po szczegółowej analizie prawnej zapisów ksiau0328g wieczystych, z których wyrazu0301nie wynika, zu0307e kamienica została zwrócona prawowitym spadkobiercom w 2009 roku" - czytamy w komunikacie od zarządu Fenix Group.

Lokalne media czesto opisywały niełatwy los lokatorów z Nowogrodzkiej. - Płaciliśmy 13 złotych za metr kwadratowy, a od listopada spółka podniosła czynsz do 25 złotych (u2026) Na dodatek zaczął się remont, wyburzanie ścian, od 6 rano do wieczora robotnicy chodzą po budynku z cegłami, odpady rzucają na podwórko. Windy były dwa razy unieruchomione - opowiadała w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" jedna z lokatorek.

Podziel się

Źródło: tvnwarszawa.pl/"Gazeta Stołeczna"

Oprac. Karolina Pietrzak

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: Minister Gliński obiecuje: "sfinansujemy grobowiec Andrzeja Kopiczyńskiego"

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.