Trwa ładowanie...

Komunikacja miejska jeździ dziś z biało-czerwonymi flagami. Dlaczego?

Czytelnicy WawaLove pytają, dlaczego na pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się dzisiaj flagi. Nie wszyscy wiedzą, że 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Share
Warszawski autobus
Warszawski autobusŹródło: wawalove, Fot: Katarzyna Zając-Malarowska
d3jhflj

Flagi w komunikacji publicznej pojawiają się kilkanaście razy w roku, m.in. z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Święta Niepodległości, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

O ustalenie 1 marca Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"wystąpiły w 2009 roku organizacje kombatanckie, skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Od początku wsparcie dla inicjatywy zadeklarowały kluby parlamentarne PO i PiS.

Inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po śmierci Kaczyńskiego Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Ustawa została podpisana w lutym 2011 roku.

d3jhflj

Żołnierze wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Od 2011 roku 1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz także: Jadwiga Emilewicz: „walka ze smogiem nie jest wielkomiejską fanaberią”

*Przeczytaj też: Pomagał Żydom w trakcie wojny. Wojewoda zdekomunizował ulicę z jego nazwiskiem*

d3jhflj

Podziel się opinią

Share
d3jhflj
d3jhflj