Trwa ładowanie...

Konflikt w Teatrze Żydowskim. Deweloper postawił płot wokół budynku

"Spektakl się odbędzie. Jeśli nie w teatrze, to na pl. Grzybowskim".

Konflikt w Teatrze Żydowskim. Deweloper postawił płot wokół budynku
d41njym
d41njym

Ciąg dalszy konfliktu pomiędzy zespołem Teatru Żydowskiego, a deweloperem, firmą Ghelamco. Nowy właściciel zakazał wstępu do budynku. Tłumaczy to złym stanem lokalu. Dziś ogrodził teatr płotem, jednak aktorzy weszli do środka po podpisaniu odpowiednich oświadczeń. Deweloper nie chce jednak wpuścić do teatru widzów, mimo korzystnej opinii Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

O zamknięciu Teatru Żydowskiego inforowaliśmy w piątek wieczorem . Władze placówki opublikowały wówczas oświadczenie: "Z przyczyn technicznych jesteśmy zmuszeni odwołać wszystkie nasze spektakle. Zapraszamy do kasy po odbiór należności za zakupione biletu" - mogliśmy w nim przeczytać.

Teatr Żydowski wynajmuje swoją siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. TSKŻ w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco, która zamierza go zburzyć,a w jego miejsce postawić biurowiec . - Według wstępnej umowy sprzed dwóch lat między Teatrem Żydowskim a Ghelamco w tym miejscu pozostać ma teatr. Miał grać cały czas, bez przestojów - mówiła niedawno Gołda Tencer dyrektor teatru. Jednak deweloper poinformował, że "są poważne zastrzeżenia co do stanu technicznego części budynku, którą zajmuje właśnie Teatr Żydowski". Miały być one na tyle poważne, że deweloper wezwał placówkę do natychmiastowego zaprzestania działalności - w obawie o zdrowie i życie widzów. Gmach został zamknięty nagle, po decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Władze Teatru poinformowały jednak, że scena zamierza normalnie funkcjonować i realizować swoje plany zgodnie z przyjętym repertuarem. Dodatkowo dyrektor oraz cały zespół zamierzają w możliwie najkrótszym czasie zapoznać się z dostarczonymi dokumentami, które dotyczą m.in. ekspertyz w zakresie bezpieczeństwa.

d41njym

Płot wokół teatru. "Widzowie nie będą wpuszczani"

Wokół teatru zostały postawiono niedawno tablice ostrzegawcze. Wydrukowano na nich opinię Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, nakazującego zamknięcie budynku. Jednak decyzja PINB została cofnięta 4 czerwca przez... Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W jego opinii, nie było nie było zagrożenia zawalenia się budynku. - Nie zawsze zły stan techniczny budynku wywołuje bezpośrednią groźbę jego zawalenia - podkreślał w oświadczeniu WINB. - GRAMY DALEJ! Przychodźcie, bądźcie z nami! Wracamy do bieżącego planu repertuarowego - poinformowały natychmiast władze teatru . - Zapraszamy, bądźcie z nami! - mogliśmy przeczytać na profilu teatralnym.

Jednak dziś rano deweloper ogrodził teatr płotem. O godz. 10.00 odbyła się próba spektaklu, którego wystawienie planowane jest na 18.00. Deweloper poinformował WawaLove.pl, że "widzowie nie będą wpuszczani do budynku ze względu na zagrożenie życia i zdrowia". Według Ghelamco, budynek nie spełnia podstawowych norm bezpieczeństwa pożarowego. - Podtrzymujemy również, że Teatr Żydowski łamie przepisy, a postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego nie upoważnia Teatru do organizacji wydarzeń o charakterze publicznym - napisano w przesłanym oświadczeniu.

- Spektakl sie odbędzie. Jesli nie w teatrze, to na pl. Grzybowskim - powiedziała WawaLove.pl współpracownica Teatru Żydowskiego.

22 czerwca ma odbyć się spotkanie przedstawiciela dewelopera z ekspertami powołanymi przez stołeczny ratusz.

d41njym
d41njym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41njym