Trwa ładowanie...

Konkurs na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej. Wyniki wkrótce

W przyszłym tygodniu spośród 58 prac sąd konkursowy wybierze projekt pomnika Bitwy Warszawskiej. Pomnik ma stanąć na Placu Na Rozdrożu.

Konkurs na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej. Wyniki wkrótceŹródło: PAP
d2u98qr
d2u98qr

Konkurs na koncepcję architektoniczno-rzeźbiarską ogłoszono 6 grudnia 2019 r. Zadaniem uczestników jest także opracowanie projektu zagospodarowania terenu wokół pomnika - informuje TVN Warszawa.

Forma pomnika jest dowolna. Powinna jednak spełniać wytyczne organizatorów takie jak dostosowanie obiektu do Osi Stanisławowskiej i uwzględnienie charakteru placu gwiaździstego, jakim jest Plac Na Rozdrożu. Otoczenie pomnika powinno być przyjazne i umożliwiające wypoczynek. Wśród założeń ideologicznych wymienia się m.in. podkreślenie zjednoczenia polskiego społeczeństwa mimo głębokich podziałów politycznych w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej.

„Chcemy, żeby pomnik był odpowiednio godny, żeby był odpowiednio wpisany w Oś Stanisławowską. Praca, którą spodziewamy się otrzymać powinna uwzględniać wszystkie uwarunkowania historyczne tego obiektu” – podkreślił na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Wygra jedna z 58 prac

W konkursie weźmie udział 85 pracowni, które spełniły wymagania organizatorów. Do poniedziałku grupy musiały złożyć prace konkursowe w biurze stołecznego konserwatora zabytków. Ostatecznie wpłynęło 58 propozycji.

d2u98qr

Dwudziestoosobowy sąd, który tworzą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ratusza, Rady Warszawy oraz eksperci, będzie obradować w Pałacu Kultury i Nauki na początku przyszłego tygodnia.

Zobacz także: Wojna o pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. Adam Bielan zdumiony komentarzem Romana Giertycha

Wyniki do końca lutego

- Zakładamy, że te obrady zmieszczą się w ciągu dwóch dni. Jeżeli nie, mamy pewną rezerwę czasową. Chcielibyśmy do końca lutego, czyli do końca przyszłego tygodnia, podać już wyniki konkursu, zakładając, że nie będzie żadnych problemów z wyłonieniem zwycięzcy - poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Można spodziewać się jakiejś gorącej dyskusji, ale wydaje mi się, że koniec przyszłego tygodnia jest możliwym terminem do ogłoszenia wyników - zaznaczył.

Przedstawiciele rządu i miasta deklarują chęć, aby pomnik został odsłonięty 15 sierpnia w setną rocznicę bitwy. Krasucki podkreślił przy tym, że „to, na czym nam najbardziej zależy, to żeby to się odbyło w tym roku, w roku obchodów setnej rocznicy bitwy”.

Dla najlepszych projektów przewidziano nagrody pieniężne. Zwycięzca, poza zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, otrzyma 50 tysięcy złotych. Druga nagroda opiewa na 25 tysięcy złotych, a trzecia - na 15 tysięcy złotych. Na wyróżnienia zaplanowano łączną kwotę 10 tysięcy złotych.

Źródło: TVN Warszawa, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2u98qr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u98qr