Trwa ładowanie...
holderName

Konkurs na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej. Wyniki wkrótce

W przyszłym tygodniu spośród 58 prac sąd konkursowy wybierze projekt pomnika Bitwy Warszawskiej. Pomnik ma stanąć na Placu Na Rozdrożu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa, Plac Na Rozdrożu. Fot. Rafał Guz, PAP
Warszawa, Plac Na Rozdrożu. Fot. Rafał Guz, PAP (PAP)
holderName

Konkurs na koncepcję architektoniczno-rzeźbiarską ogłoszono 6 grudnia 2019 r. Zadaniem uczestników jest także opracowanie projektu zagospodarowania terenu wokół pomnika - informuje TVN Warszawa.

Forma pomnika jest dowolna. Powinna jednak spełniać wytyczne organizatorów takie jak dostosowanie obiektu do Osi Stanisławowskiej i uwzględnienie charakteru placu gwiaździstego, jakim jest Plac Na Rozdrożu. Otoczenie pomnika powinno być przyjazne i umożliwiające wypoczynek. Wśród założeń ideologicznych wymienia się m.in. podkreślenie zjednoczenia polskiego społeczeństwa mimo głębokich podziałów politycznych w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej.

„Chcemy, żeby pomnik był odpowiednio godny, żeby był odpowiednio wpisany w Oś Stanisławowską. Praca, którą spodziewamy się otrzymać powinna uwzględniać wszystkie uwarunkowania historyczne tego obiektu” – podkreślił na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

holderName

Wygra jedna z 58 prac

W konkursie weźmie udział 85 pracowni, które spełniły wymagania organizatorów. Do poniedziałku grupy musiały złożyć prace konkursowe w biurze stołecznego konserwatora zabytków. Ostatecznie wpłynęło 58 propozycji.

Dwudziestoosobowy sąd, który tworzą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ratusza, Rady Warszawy oraz eksperci, będzie obradować w Pałacu Kultury i Nauki na początku przyszłego tygodnia.

Zobacz także: Wojna o pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. Adam Bielan zdumiony komentarzem Romana Giertycha

Wyniki do końca lutego

- Zakładamy, że te obrady zmieszczą się w ciągu dwóch dni. Jeżeli nie, mamy pewną rezerwę czasową. Chcielibyśmy do końca lutego, czyli do końca przyszłego tygodnia, podać już wyniki konkursu, zakładając, że nie będzie żadnych problemów z wyłonieniem zwycięzcy - poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Można spodziewać się jakiejś gorącej dyskusji, ale wydaje mi się, że koniec przyszłego tygodnia jest możliwym terminem do ogłoszenia wyników - zaznaczył.

holderName

Przedstawiciele rządu i miasta deklarują chęć, aby pomnik został odsłonięty 15 sierpnia w setną rocznicę bitwy. Krasucki podkreślił przy tym, że „to, na czym nam najbardziej zależy, to żeby to się odbyło w tym roku, w roku obchodów setnej rocznicy bitwy”.

Dla najlepszych projektów przewidziano nagrody pieniężne. Zwycięzca, poza zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, otrzyma 50 tysięcy złotych. Druga nagroda opiewa na 25 tysięcy złotych, a trzecia - na 15 tysięcy złotych. Na wyróżnienia zaplanowano łączną kwotę 10 tysięcy złotych.

Źródło: TVN Warszawa, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName