Trwa ładowanie...
d2yc91t

Konserwacja zegara na PKiN

Ten zegar myli się tylko raz w roku!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konserwacja zegara na PKiN
d2yc91t

Z cyklu "Warszawskie ciekawostki". Od 13 lat Milenijny Zegar na Pałacu Kultury i Nauki wskazuje czas warszawiakom i turystom odwiedzającym serce stolicy. Sterowany sygnałem z satelity, przez 364 dni w roku dokładnie wskazuje czas. Myli się tylko raz w roku, w trakcie konserwacji, która w tym roku wypadła 18 lipca - informuje UM Warszawa.

Aby zapewnić sprawne działanie zegara i uchronić go przed nadszarpnięciem zębem czasu, prace konserwacyjne mechanizmu zewnętrznego (wskazówek, króćca itd.) odbywają się raz w roku. W dniu konserwacji każda z tarcz co jakiś czas wskazuje niewłaściwą godzinę, dlatego regulowanie zegarków zgodnie ze wskazaniami pałacowego zegara może przysporzyć drobnych nieścisłości.

Zegar Milenijny został uruchomiony w noc sylwestrową 2000/2001. Na każdej z tarcz znajduje się warszawska syrenka. W momencie instalowania tarcz, był to najwyżej zawieszony zegar wieżowy na świecie – został umiejscowiony na wysokości 160 m (42 piętro PKiN). Swoimi rozmiarami warszawski czasomierz nie ustępuje najsławniejszemu zegarowi w Europie, Big Benowi. Średnica jego tarcz jest mniejsza jedynie i 0,7 m i wynosi ponad 6,3 m. Wskazówka minutowa ma ponad 3,5 m, a godzinowa mierzy 2,7 m.

d2yc91t

Podziel się opinią

Share
d2yc91t
d2yc91t