Trwa ładowanie...

Kontrmiesięcznica jednak legalna. Sąd uchylił zakaz wojewody

Na początku kwietnia weszły w życie nowe zasady organizowania zgromadzeń

Kontrmiesięcznica jednak legalna. Sąd uchylił zakaz wojewody
d1pi7fn
d1pi7fn

Manifestacja przeciwko comiesięcznym obchodom katastrofy smoleńskiej na warszawskim placu Hoovera jest legalna - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie uchylając decyzję wojewody mazowieckiego w tej sprawie.

Informację tę potwierdza w rozmowie z WawaLove Dariusz Kornacki ze stowarzyszenia TAMA, które organizowało dzisiejszą kontrmiesięcznicę. - Cieszymy się, ale muszę powiedzieć, że po przeanalizowaniu znowelizowanej ustawy o zgromadzeniach byliśmy pewni na sto procent że tę sprawę wygramy - mówi i dodaje, że członkowie stowarzyszenia już są na pl. Hoovera, gdzie będą protestować.

W środę o godzinie 20.00 w pobliżu Pałacu Prezydenckiego * ma odbyć się m.in. bierny protest Obywateli RP* przeciw łamaniu praw człowieka. "Ostatnia siódma rocznica katastrofy smoleńskiej, pokazała, że rząd dzieli obywatelki i obywateli na tych, którzy mogą uczestniczyć w uroczystościach państwowych i na tych którzy nie mogą. Jednak my nie spoczniemy" - czytamy na stronie wydarzenia „Kontrmiesięcznica majowa”. Organizatorzy nie zgadzają się na "wykorzystywanie żałoby do celów politycznych, rozkopywanie grobów, łamanie konstytucji, uchwalanie antyobywatelskich ustaw".

Takich protestów w dniu 10 maja zgłoszono w stołecznym ratuszu aż 7. Miasto wydało zgodę tylko na jedną z nich - organizowaną własnie przez członków stowarzyszenia TAMA.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, zakazał jednak w poniedziałek i tej demonstracji powołując się na nowe prawo o zgromadzeniach. Organizatorzy nie zmienili zdania i dzisiejsza manifestacja miała się odbyć nielegalnie. Dzisiejsza decyzja sądu zmienia tę decyzję.

d1pi7fn

Na początku kwietnia weszły w życie nowe zasady organizowania zgromadzeń. Pozwalają one zgłaszać zgromadzenia cykliczne, przy których nie wolno przeprowadzać innych demonstracji. W praktyce z przepisów korzystają tylko organizatorzy miesięcznic katastrofy smoleńskiej: do 2020 roku zarejestrowali "miesięcznice smoleńskie" , które będą odbywać się regularnie od ul. Świętojańskiej przez pl. Zamkowy, po ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Karowej w Warszawie.

Zgodnie z nowelą, wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. W myśl nowych przepisów, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli zostało zaplanowane w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Od decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu. Nowe zasady dotyczące organizacji zgromadzeń skrytykował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy.

d1pi7fn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pi7fn