Trwa ładowanie...
d4g1a29

Kontrole ciężarówek przynoszą skutek. Kilkaset tysięcy złotych kar

Nadmiernie obciążone pojazdy niszczą stołeczne drogi. Dzięki kontrolom ZDM zarobił już ponad 400 tys. złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kontrole ciężarówek przynoszą skutek. Kilkaset tysięcy złotych kar
d4g1a29

Są zbyt ciężkie, przeładowane i często wjeżdżają w miejsca, gdzie nie mają takiego prawa - mowa o ciężarówkach poruszających się po stołecznych drogach. ZDM przeprowadza ich coraz częstsze kontrole i ujawnia pierwsze wyniki.

Ciężkie pojazdy ciężarowe często widoczne są na ulicach Warszawy . Jednak nie wszystkie z nich mają specjalne zezwolenia na wjazd do miasta. Co więcej, jeżeli są nadmiernie obciążone, to zdecydowanie bardziej wpływają na nawierzchnię drogi niż zwykłe samochody osobowe. Zdaniem stołecznych urzędników, jedna taka ciężarówka może uszkodzić ulicę bardziej niż wszystkie osobówki jadące daną trasą nawet w ciągu tygodnia.

- Przeciążony samochód spala też więcej paliwa, nadmiernie zużywa ogumienie i układ hamulcowy a to zwiększa zanieczyszczenie powietrza – twierdzi Michał Olszewski , zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – Kontrole pojazdów ciężarowych są częścią naszego planu gospodarki niskoemisyjnej – dodaje.

d4g1a29

Kilka stanowisk kontrolnych

Kontrole ciężkich pojazdów przeprowadza ZDM . Takie działania odbywają się od 8 grudnia 2016 roku w obecności policji. Zarząd Dróg Miejskich ma do tego specjalistyczny sprzęt, który sprawdza dopuszczalną masę całkowitą pojazdu oraz dopuszczalny nacisk na jedną oś. Stanowiska kontrolne znajdują się w wyznaczonych miejscach na ulicach: Łopuszańskiej, Przyczółkowej, Wóycickiego, Połczyńskiej i w al. Krakowskiej.

Jakie są skutki dotychczasowych kontroli? Urzędnicy twierdzą, że do tej pory przeprowadzili ich 53. 28 z nich zakończyło się wszczęciem postępowań administracyjnych w celu ukarania przewoźników. Ujawniono też 52 naruszenia obowiązujących w przepisach norm dotyczących wagi pojazdów. - Niektóre pojazdy przekroczyły jednocześnie kilka norm - tłumaczą przedstawiciele ZDM.

400 tys. złotych kar

Wśród wykrytych naruszeń 13 dotyczyło przekroczeń zagrożonych karą 500 zł (przekroczenia do 10 proc. dopuszczalnych wartości), 10 zagrożonych karą 2000 zł, a 29 najwyższą przewidzianą karą, czyli aż 15 000 zł. - To przeciążenia powyżej 10 ton dopuszczalnej masy całkowitej. Oznacza to, że ciężarówka była co najmniej 10 ton cięższa, niż powinna - twierdzi ZDM .

d4g1a29

Kary naliczone do tej pory sięgają aż 400 tys. złotych. Te środki mają być przeznaczone na remonty dróg w stolicy. Między innymi tych ulic, które zostały zniszczone przez nadmiernie obciążone pojazdy.

ZDM zapowiada dalsze kontrole i apeluje do kierowców ciężarówek o przestrzeganie obowiązującego prawa.

Źródło: ZDM/UM Warszawa/Wawalove.pl

Przeczytaj też: Biały proszek i imienne groźby w przesyłce do sądu. Ewakuacja kilkuset osób

d4g1a29

Podziel się opinią

Share

d4g1a29

d4g1a29