Trwa ładowanie...

Koronawirus - poradnik. Czy w samochodzie powinniśmy zakładać maseczkę ochronną?

Zgodnie z nowymi obostrzeniami już od czwartku w przestrzeni publicznej obowiązywać będzie nakaz zasłaniania nosa i ust. W tym celu możemy uszyć chustki, szalika lub maseczki ochronnej. Czy trakcie podróży samochodem powinniśmy mieć założoną maseczkę? Znamy odpowiedź.

Share
Koronawirus - poradnik. Czy w samochodzie powinniśmy zakładać maseczkę ochronną?Fot: Darek Delmanowicz
d3py8ky

Od czwartku 16 kwietnia w Polsce obowiązywać będzie nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych, takich jak tereny leśne, place, obiekty handlowe, targowiska czy obiekty kultu religijnego. Obowiązek ten dotyczyć ma również środków transportu publicznego i pojazdów samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące wspólnie.

- § 18. 1. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:
1)w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie- czytamy w rozporządzeniu

O stosowny komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Sylwestra Marczaka, rzecznika prasowego Komendy Stołecznej Policji.

d3py8ky

- Już dzisiaj poznamy szczegóły związane z obowiązkiem korzystania z "maseczki". Zachęcamy, by dokładnie zapoznać się ze stronami gov.pl. Ja jednak cały czas zachęcam do tego, by przepisy traktować jak przewodnik, który mówi, kiedy musimy z nich korzystać. Powinniśmy pamiętać, że możemy znaleźć się w okolicznościach, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a użycie maseczki również będzie wskazane. Mówiąc o bezpieczeństwie, zacznijmy więc od swojego otoczenia i dajmy przykład innym. Korzystajmy z nich jak najczęściej. Nie zaszkodzi, a na 100 procent pomoże- powiedział w rozmowie z WawaLove rzecznik KSP.

Marczak dodaje, że na terenie garnizonu stołecznego do policjantów i pracowników trafi ponad 20 000 maseczek wielokrotnego użytku. Podkreśla jednocześnie, że funkcjonariusze policji, wykonując swoje zadania, również będą z nich korzystać.

- Jeżeli chodzi o kary, to od świąt jestem optymistą. Widzę, jak duża odpowiedzialność jest wśród mieszkańców i jak z dnia na dzień spada nam liczna osób, wobec których musimy interweniować. W mojej ocenie podobnie będzie z obowiązkiem noszenia maseczek. Największą karą za nieprzestrzeganie ograniczeń czy nakazów w przypadku maseczek jest możliwość zakażenia, a nie mandat, który mogą nałożyć policjanci czy środki stosowane przez inne podmioty- dodaje na koniec.

Maseczka ochronna w samochodzie? Minister Zdrowia wyjaśnia

Wątpliwości dotyczące kwestii zakładania maseczek ochronnych w trakcie podroży samochodem, rozwiał w czasie wtorkowej konferencji Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Okazuje się, że brak maseczki nie będzie oznaczał złamania przepisów.

d3py8ky

- W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, bo jesteśmy najczęściej w nim sami albo w tym gronie, w którym żyjemy w domu. Maseczki będą obowiązkowe w transporcie publicznym – wyjaśnił minister Szumowski.

Zobacz także:Mandat za brak maseczki. Znamy kwoty

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3py8ky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3py8ky
d3py8ky