Trwa ładowanie...

Koronawirus - poradnik. Dowiedz się, jak uszyć i prać maseczki ochronne

Koronawirus w Polsce. Od czwartku 16 kwietnia w kraju obowiązywać będzie nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Możemy w tym celu użyć szalika, chustki lub maseczki ochronnej. Jak uszyć maseczkę ochronną? W jaki sposób je prać, aby chroniły nas przed koronawirusem? Sprawdź nasze porady.

Share
Koronawirus - poradnik. Dowiedz się, jak uszyć i prać maseczki ochronne
Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d4lf3u1

Zgodnie z nowymi obostrzeniami od czwartku będziemy mieli obowiązek zakrywania nosa i ust. Nakaz ten obowiązywać ma podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych oraz targowiskach. Obowiązek ten dotyczyć będzie również środków transportu publicznego i samochodów, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące wspólnie. Ponadto nakaz ten obowiązywać będzie podczas przebywania na terenach leśnych oraz parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach czy plażach.

Maseczki wielorazowe i jednorazowe kupić możemy w aptekach, pasmanteriach czy zakładach krawieckich. Na warszawskich grupach społecznościowych regularnie pojawiają się wpisy dotyczące miejsc, w których możemy nabyć maseczki w przystępnej cenie. Z pomocą przychodzą również miejscowe krawcowe, które z powodu epidemii zmuszone były tymczasowo zamknąć swoje punkty. Maseczki materiałowe, które oferują, zwykle wiążą się wydatkiem około 10 złotych. Przypomnijmy, że jakiś czas temu w stolicy pojawiły się automaty z maseczkami jednorazowymi i rękawiczkami. Znajdziemy je m.in. przy ulicy Mozarta 1 na osiedlu Służew nad Dolinką oraz na rogu Wołoskiej i Odyńca przy wejściu na bazarek.

Ci z nas, którzy nie chcą kupować maseczek, mogą użyć szalika lub spróbować uszyć je samodzielnie. Wyjaśniamy, jak uszyć maseczkę wielorazową w domowym zaciszu.

Jak uszyć wielorazową maseczkę ochronną?

Aby uszyć maseczkę wielorazową potrzebne będą:

• materiał o wymiarach 40x22 cm,
• dwa kawałki gumki o długości 18 cm,
• szpilki.

d4lf3u1

Jak uszyć maseczkę wielorazową krok po kroku:

1. Do górnej części materiału z obu stron przy pomocy szpilki przyczepiamy po jednej gumce tak, aby końcówki gumek przylegały do krawędzi tkaniny.
2. Dokładnie w połowie materiału, po obu stronach, do bocznych krawędzi przyczepiamy szpilkami końcówki gumek.
3. Materiał składamy na pół tak, aby maseczka była wywrócona na lewą stronę.
4. Ręcznie lub na maszynie przeszywamy krawędzie (zaczynamy od dolnej, następnie boczna, górna, a na koniec ponowie boczna). Podczas szycia ostatniej bocznej krawędzi pozostawiamy dziurkę wielkości 3-4 centymetrów.
5. Maseczkę wywracamy na prawą stronę.
6. Tworzymy centymetrowe zakładki i zaprasowujemy je.
7. Ponownie przeszywamy boczne krawędzi maseczki.
8. Maseczka jest gotowa do użytku.

Jak zrobić maseczkę bez szycia?

Okazuje się, że maseczkę ochronną możemy wykonać bez użycia igły i nici. To idealna alternatywa dla tych z nas, którzy nie zostali obdarowani zdolnościami artystycznymi i woleliby trzymać się z daleka od maszyny do szycia.

d4lf3u1

Do zrobienia maseczki ochronnej potrzebne będą:

1. tkaniny, np. szalik, bandana chustka, t-shirt,
2. dwie gumki recepturki,
3. filtr do kawy.

Jak zrobić maseczkę ochronną:

1. Przygotuj materiał o długości ok. 40 cm i złóż go na pół.
2. Przygotuj filtr do kawy i odetnij jego dolną, węższą część.
3. Na złożonym na pół materiale ułóż filtr do kawy tak, by znajdował po środku.
4. Zegnij brzegi materiału tak, by filtr pozostał wewnątrz materiału.
5. Na pas materiału z obu stron nawlecz gumki recepturki (zachowując odległość ok. 15 cm), a następnie zegnij boki tkaniny do środka
6. Maseczka gotowa. Podczas noszenia pamiętaj, by zagięta część materiału znajdowała się od strony twarzy.

Jak prać maseczki ochronne, by chroniły przed koronawirusem?

Maseczki ochronne wykonane z tkaniny możemy używać wielokrotnie. Nie zapominajmy jednak, by regularnie je prać i dezynfekować Tym sposobem maseczka będzie nas znacznie lepiej chroniła, a jej noszenie będzie bezpieczniejsze.

Jak prać maseczki wielorazowe?
• Zdejmując maskę wielorazową, pamiętaj, by nie dotykać jej wierzchniej warstwy. Złap ją za troczki lub gumki i włóż do foliowego woreczka. Szczelnie go zamknij.
• Maseczkę ochronną wielorazową pierz w temperaturze minimum 60 stopni przez około 45 minut.
• Pamiętaj by prać je oddzielnie. Pod żadnym pozorem nie wrzucaj ich do bębna razem z innymi ubraniami.
• Do prania maseczek wielorazowych możesz używać powszechnie dostępnych środków piorących.
• Gdy maseczki wyschną, wyprasuj je w maksymalnej temperaturze.
• Nie zapominaj o regularnym dezynfekowaniu. Użyj do tego celu preparatu antybakteryjnego na bazie alkoholu i spryskaj nim tkaninę.

d4lf3u1

Co ile zmieniać maseczkę wielorazową?

Maseczki ochronne, nawet te wykonane z materiału po pewnym czasie tracą swoje właściwości. Maseczkę należy wymienić, jeśli podczas noszenia zaczyna być wilgotna. Co więcej, aby uniknąć przenoszenia wirusa, maseczkę przechowuj w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym. Ponadto maseczka wielorazowa (nawet zaraz po praniu) powinna być noszona tylko przez jedną osobę. Wymiany czy pożyczanie jej między domownikami nie powinno mieć miejsca.

Zobacz także:Mandat za brak maseczki. Znamy kwoty

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lf3u1

Podziel się opinią

Share
d4lf3u1
d4lf3u1