Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Akcja bibliotek: Nie zostawiam czytelnika

Miejskie biblioteki publiczne są zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem. Ruszyła akcja #NieZostawiamCzytelnika, której celem jest promowanie dostępu do kultury i nauki w czasie epidemii.

Koronawirus w Warszawie. Akcja bibliotek: Nie zostawiam czytelnikaŹródło: East News
d2thgkm
d2thgkm

Akcję #NieZostawiamCzytelnika zainicjowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Dołączyły do niej warszawskie biblioteki dzielnicowe. Celem akcji jest promowanie w czasie epidemii dostępu do kultury i nauki oraz informowanie o ciekawych i wartościowych wydarzeniach, w których czytelnicy oraz bibliotekarze mogą wziąć udział zdalnie.

Koronawirus. Warszawa. Spotkania z autorami on-line

Autorzy książek również dostosowali się do aktualnej sytuacji. Mimo utrudnień cały czas pozostają w kontakcie z czytelnikami. Spotykają się z nimi on-line i udostępniają w sieci swoje książki. W kwietniu zaplanowane są wirtualne spotkania autorskie m.in. z Olgą Tokarczuk, która przeczyta swoje stare opowiadania, Grzegorzem Kasdepke, Joanną Olech, Maxem Cegielskim oraz Mikołajem Grynbergiem i Magdaleną Kicińską. Inicjatywa będzie realizowana na Facebook’u, m.in. przez Unię Literacką czy Agencję autorską "Opowieści".

O wszystkich wydarzeniach na bieżąco informuje na swoim profilu koordynator akcji - Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Inicjatywę wspierają i polecają m.in. Jacek Dehnel, Justyna Sobolewska, Paweł Sołtys, Rafał Hetman i wielu innych twórców.

Szczegółowe informacje i pełna oferta miejskich bibliotek w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika znajdują się na stronie www.bibliotekiwarszawy.pl. Należy ich też szukać w mediach społecznościowych poszczególnych bibliotek dzielnicowych.

d2thgkm

Koronawirus. Warszawa. Atrakcyjna oferta miejskich bibliotek

Miejskie biblioteki przygotowały też inne atrakcje dla pozostających w domach czytelników. Wśród propozycji są warsztaty on-line, wspólne czytanie, quizy i zagadki literackie, gry i zabawy dla dzieci, a także nagrania wideo bibliotekarzy.

Stołeczne biblioteki przekazują również telefonicznie lub mailowo darmowe kody Legimi do elektronicznej wypożyczalni.

Publikują linki do bibliotek cyfrowych takich jak Wolne lektury, Polona Biblioteki Narodowej, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa. Na ich stronach można również znaleźć linki do miejsc w sieci, w których można za darmo obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać muzyki, obejrzeć zapis debaty, zwiedzić wirtualną wystawę, wybrać się w wirtualną podróż czy na spotkanie autorskie.

W Warszawie sieć biblioteczna to ponad dwieście placówek w 18 dzielnicach i 5 tysięcy woluminów. Mieszkańcy mają również dostęp do nowości książkowych w wersji elektronicznej, audiobooków, filmów oraz czasopism.

d2thgkm

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2thgkm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2thgkm