Trwa ładowanie...
d6nitpw

Koronawirus w Warszawie. Policja kontroluje 4,6 tys. osób na kwarantannie

Stołeczni policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną są obecne w miejscu jej wyznaczenia. W ciągu doby policjanci kontaktują się z 4, 6 tys. osobami. Z obserwacji wynika, że większość z nich przestrzega zasad izolacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policjanci kontrolują osoby na kwarantannie.
Policjanci kontrolują osoby na kwarantannie. (East News)
d6nitpw

Policjanci sprawdzają też, czy osoby na kwarantannie nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje przekazują następnie do służb sanitarnych i ośrodków pomocy społecznej.

Codziennie w Polsce odnotowywane są nowe przypadki zakażania koronawirusem. W związku z tym przybywa też osób, które objęte są kwarantanną.

Pozytywne reakcje

Stołeczna policja podkreśla, że zdecydowana większość z nich przestrzega zasad odseparowania. W ciągu doby na terenie stołecznego garnizonu sprawdzanych jest 4,6 tys. osób. Policjanci są dobrze przyjmowani. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły. Wobec osób, które wyszły z domów prowadzone są wstępne czynności.

d6nitpw

- Zdecydowana większość przestrzega zasad kwarantanny. Spotykamy się też z oznakami sympatii ze strony osób objętych kwarantanną – mówi rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodaje, że niestety pojawiają się również zachowania nieodpowiedzialne.

- Tak było chociażby w przypadku dwóch kontrolowanych osób. W pierwszym przypadku osoba wybrała się do sklepu po zakupy, a w drugim - pobiegać. Jak ważna jest kwarantanna, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczą o tym tragiczne wiadomości napływające wciąż z Włoch. Dlatego z naszej strony działania muszą być bezwzględne. Wobec osób, które naruszyły obowiązek kwarantanny prowadzone są już wstępne czynności w kierunku art. 165 kk (sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego). Za złamanie tego przepisu grozi do 8 lat pozbawienia wolności – tłumaczy Marczak.

Koordynacją działań policji związanych z koronawirusem na terenie Warszawy zajmuje się Centrum Operacyjne działające w Komendzie Stołecznej Policji.

Telefon lub domofon

Sprawdzania dokonują policjanci umundurowani. Policyjne patrole działają w porozumieniu ze służbami sanitarnymi.

d6nitpw

Sprawdzenie odbywa w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Metody kontaktu muszą być bezpieczne dla obu stron.

- Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego policjantów z osobą objętą kwarantanną. Funkcjonariusze rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu – dodaje Marczak.

Priorytetem policji jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i niezbędnej opieki w sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, rozsądek, odpowiedzialne zachowania i nie narażanie innych na ryzyko zachorowania. „Czas na zmianę zachowań!”- podkreślają.

d6nitpw

W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowano 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Oznacza to, że liczba zarażonych osób w Polsce wzrosła do 649. Siedem osób zmarło.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d6nitpw

Podziel się opinią

Share

d6nitpw

d6nitpw