Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Policja kontroluje 4,6 tys. osób na kwarantannie

Stołeczni policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną są obecne w miejscu jej wyznaczenia. W ciągu doby policjanci kontaktują się z 4, 6 tys. osobami. Z obserwacji wynika, że większość z nich przestrzega zasad izolacji.

Koronawirus w Warszawie. Policja kontroluje 4,6 tys. osób na kwarantannieŹródło: East News
dlvbjv8
dlvbjv8

Policjanci sprawdzają też, czy osoby na kwarantannie nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje przekazują następnie do służb sanitarnych i ośrodków pomocy społecznej.

Codziennie w Polsce odnotowywane są nowe przypadki zakażania koronawirusem. W związku z tym przybywa też osób, które objęte są kwarantanną.

Pozytywne reakcje

Stołeczna policja podkreśla, że zdecydowana większość z nich przestrzega zasad odseparowania. W ciągu doby na terenie stołecznego garnizonu sprawdzanych jest 4,6 tys. osób. Policjanci są dobrze przyjmowani. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły. Wobec osób, które wyszły z domów prowadzone są wstępne czynności.

- Zdecydowana większość przestrzega zasad kwarantanny. Spotykamy się też z oznakami sympatii ze strony osób objętych kwarantanną – mówi rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodaje, że niestety pojawiają się również zachowania nieodpowiedzialne.

dlvbjv8

- Tak było chociażby w przypadku dwóch kontrolowanych osób. W pierwszym przypadku osoba wybrała się do sklepu po zakupy, a w drugim - pobiegać. Jak ważna jest kwarantanna, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczą o tym tragiczne wiadomości napływające wciąż z Włoch. Dlatego z naszej strony działania muszą być bezwzględne. Wobec osób, które naruszyły obowiązek kwarantanny prowadzone są już wstępne czynności w kierunku art. 165 kk (sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego). Za złamanie tego przepisu grozi do 8 lat pozbawienia wolności – tłumaczy Marczak.

Koordynacją działań policji związanych z koronawirusem na terenie Warszawy zajmuje się Centrum Operacyjne działające w Komendzie Stołecznej Policji.

Telefon lub domofon

Sprawdzania dokonują policjanci umundurowani. Policyjne patrole działają w porozumieniu ze służbami sanitarnymi.

Sprawdzenie odbywa w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Metody kontaktu muszą być bezpieczne dla obu stron.

dlvbjv8

- Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego policjantów z osobą objętą kwarantanną. Funkcjonariusze rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu – dodaje Marczak.

Priorytetem policji jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i niezbędnej opieki w sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, rozsądek, odpowiedzialne zachowania i nie narażanie innych na ryzyko zachorowania. „Czas na zmianę zachowań!”- podkreślają.

W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowano 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Oznacza to, że liczba zarażonych osób w Polsce wzrosła do 649. Siedem osób zmarło.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

dlvbjv8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlvbjv8