Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Polski patent na wodę wysoką ozonowaną

Od miesiąca ulice stolicy dezynfekowane są wodą wysoko ozonowaną. To innowacyjna technologia opatentowana i wdrożona przez polską firmę. Metoda jest bezpieczna dla ludzi i środowiska.

Koronawirus w Warszawie. Polski patent na wodę wysoką ozonowanąŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d3gp32d
d3gp32d

Jak informuje ratusz, zastosowane rozwiązania zostały opracowane i przetestowane przed rokiem przez MPWiK. Wówczas wodę wysoko ozonowaną zastosowano po raz pierwszy, do dezynfekcji ścieków podczas usuwania awarii kolektora.

Obecnie, w czasie epidemii, ozonowanie stało się metodą odkażania ulic. Wcześniej uzyskano pozytywną opinię Głównego Inspektora Sanitarnego. Polska technologia dezynfekcji jest rekomendowana również przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Koronawirus. Warszawa. Dezynfekcja kluczowych obszarów

Dezynfekcja prowadzona jest we wszystkich dzielnicach Warszawy, w kluczowych miejscach przestrzeni publicznej. Dezynfekowane są węzły przesiadkowe, zespoły przystanków, główne trakty komunikacyjne z dużą liczbą przystanków autobusowych i tramwajowych, przejścia podziemne, miejskie place oraz otoczenie dworców, szpitali i DPS-ów.

Woda wysoko ozonowana jest produkowana przez urządzenia wypożyczone przez miasto z MPWiK. Urządzenia te zostały wyprodukowane przez firmę z Krynicy Zdroju. Zastosowana technologia posiada certyfikat Ministerstwa Środowiska, certyfikat innowacyjności Krajowej Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego m.st. Warszawa.

d3gp32d

Koronawirus. Warszawa. Znacznie szybciej niszczy patogeny

Produkcja odgazowanej wody wysoko ozonowanej (OWWO) bazuje na sprawdzonej od kilkudziesięciu lat technologii usuwania bakterii i wirusów z wody za pomocą ozonu.

Ratusz podkreśla, że metoda jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. Woda wnikając do wnętrza wirusów i bakterii przez błonę komórkową niszczy je od środka. Po kilku minutach ekspozycji i dezynfekcji rozkłada się do czystego tlenu.

Ogromną zaletą w produkcji i unikalnością polskiej metody w skali światowej jest to, że do wytwarzania OWWO potrzeba jedynie wody, tlenu i energii elektrycznej. Skuteczność wody wysoko ozonowanej polega na znacznie szybszym niszczeniu patogenów niż robią to inne środki dezynfekcyjne.

Nocne prace dezynfekcyjne w Warszawie wykonują podnajemcy dwóch jednostek miejskich: Zarządu Zieleni oraz Zarządu Oczyszczania Miasta. 40 pracowników przez 25 dni zdezynfekowało blisko 2500 km ulic, ponad 1,2 mln m² powierzchni i prawie 2000 przystanków komunikacji miejskiej. Dotychczasowy koszt ozonowania to ok. 770 tys. zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3gp32d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gp32d