Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Prezydent o bezpieczeństwie w ośrodkach sportowych i instytucjach kultury

Prezydent Warszawy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do kwestii bezpieczeństwa w ośrodkach sportowych i instytucjach kultury. "Najważniejsze jest bezpieczeństwo i takie też są zalecenia rządu", powiedział Trzaskowski. Prezydent zauważył, że zmiany dotyczące otwierania infrastruktury sportowej, podobnie jak żłobków czy przedszkoli przede wszystkim wymagają konsultacji. Tej niestety zabrakło.

Koronawirus w Warszawie. Prezydent o bezpieczeństwie w ośrodkach sportowych i instytucjach kulturyŹródło: screen z materiału Facebook
d3vj3ch
d3vj3ch

Warszawa. Prezydent o otwieraniu obiektów sportowych i bibliotek

Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego Rafał Trzaskowski wspomniał, że wszyscy pragniemy powrotu do normalności, a większość Warszawiaków i Warszawianek zmęczona jest już pozostawaniem w domu. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo i takie też są zalecenia rządu.

- To, co najważniejsze, to jeżeli mamy się poważnie traktować z rządem, jeżeli chodzi o kolejne punkty otwarcia i powrotu do normalności - czyli otwierania tak jak w zeszłym tygodniu rozmawialiśmy o żłobkach i przedszkolach, tak w tym tygodniu o całej infrastruktura sportowej - przede wszystkim wymagają konsultacji. Niestety tych konsultacji nie było, te zmiany są przygotowywane w ostatniej chwili bez żadnych szczegółów - powiedział prezydent.

Następnie zapewnił, że miasto oczywiście chce otwierać ośrodki sportowe, ale musi postępować w sposób w pełni odpowiedzialny. Rząd podjął decyzję, nie przygotowując szczegółowych przepisów. Obiekty sportowe zostaną otworzone w momencie, gdy powstaną szczegółowe wytyczne od Głównego Inspektoratu Sanitarnego i będzie czas na to, aby się do nich przygotować.

d3vj3ch

- Mamy zapisy rozporządzenia, które są niesłychanie ogólne, np. które mówią o tym, że na boisku może przebywać 6 osób. Oczywiście my pytamy Główny Inspektorat Sanitarny, co to znaczy 6 osób. Czy na małym boisku przyszkolnym, na orliku i na boisku ligowym 6 osób, czy to są zalecenia, które dotyczą wszystkich tych obiektów sportowych? Jak wygląda kwestia zachowania dystansu, dezynfekcji - dodaje.

W momencie, kiedy na te pytania zostanie udzielona odpowiedź, miasto zacznie szykować się do otworzenia obiektów sportowych. Na razie jednak muszą pozostać zamknięte. Jak zauważa żadne z Państwa, które odnotowywało kulminację zachorowań dużo wcześniej od nas, nie zdecydowały się jeszcze na otworzenie obiektów sportowych w takim zakresie.

- Dokładnie to samo dotyczy bibliotek. Też dostaliśmy zalecenia niesłychanie ogólne à propos otwierania bibliotek, ale później okazuje się, że to osoba, która odpowiada za daną bibliotekę, może ją otwierać w porozumieniu z Sanepidem. Czekamy na bardzo konkretne i jasne rekomendacje ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego - powiedział.

Trzaskowski podkreśla, że tylko rząd posiada całe instrumentarium niezbędne do oceny tej sytuacji. Tym sposobem miasto w sposób odpowiedzialny będzie mogło podejmować kolejne decyzje.

d3vj3ch

Zobacz także:Koronawirus. Co tak naprawdę nam grozi? Wywiad z ratownikiem medycznym

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3vj3ch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vj3ch