Trwa ładowanie...

Koronawirus. Warszawa chce uwolnienia Veturillo. Prezydent wystosuje pismo

Rafał Trzaskowski wystosuje do rządu pismo w sprawie zniesienia zakazu korzystania z rowerów publicznych. Złagodzenie obostrzeń związanych z przemieszczaniem się wpływa na wzrost liczby pasażerów komunikacji miejskiej. "Veturilo to alternatywny środek lokomocji", napisała na twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza.

Koronawirus. Warszawa chce uwolnienia Veturillo. Prezydent wystosuje pismoŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4g9nsy
d4g9nsy

Karolina Gałecka, rzecznik prasowa ratusza wyjaśnia, że Polska prawdopodobnie jako jedyny kraj w Europie wprowadziła ograniczenia w korzystaniu z publicznych jednośladów. Jednocześnie złagodzenie zakazów w przemieszczaniu się wpływa na wzrost liczby pasażerów komunikacji miejskiej.

- W tym kontekście nie widać uzasadnienia dla utrzymywania zakazu korzystania z rowerów miejskich. Nie wolno ich używać od 1 kwietnia, a 20 kwietnia zakaz przedłużono do odwołania, podczas gdy niejeden warszawiak korzysta z Veturilo zamiast komunikacji miejskiej- dodała.

Dodała, że miasta walczące z COVID-19 najczęściej wręcz zachęcają do korzystania z roweru – w tym publicznego – przy poruszaniu się do pracy lub na zakupy. Kluczową zaletą roweru jest właśnie możliwość dostosowania się do obostrzeń w czasie epidemii koronawirusa. Co więcej, stolica, przed wprowadzeniem zakazu używania rowerów miejskich, wspólnie z operatorem systemu – firmą Nextbike Polska – regularnie dezynfekowała kierownice, siodła, linki z kodem, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji.

- W tym kontekście nie widać uzasadnienia dla utrzymywania zakazu korzystania z rowerów miejskich - uważają stołeczni urzędnicy.

Kornawirus. Warszawa. Veturillo odciąży komunikację miejską

Warszawski Transport Publiczny funkcjonuje normalnie. Codziennie na ulice Warszawy wyjeżdża ponad 1400 autobusów i 400 tramwajów, pociągi metra i Szybkiej Kolei Miejskiej.

d4g9nsy

- W okresie epidemii w Warszawskim Transporcie Publicznym jest dużo mniej pasażerów – w autobusach to ok. 20 proc. podróżnych, w metrze – ok. 14 proc. W marcu sprzedanych zostało o ponad połowę biletów mniej niż w zeszłym roku w tym samym miesiącu. Ale już w okresie poświątecznym pasażerów zaczęło przybywać - zauważa rzecznik prasowa stołecznego ratusza.

Jak się okazuje część pasażerów odwiesiła już swoje bilety długookresowe. Zniesienie obostrzeń, związanych z przemieszczaniem się w celach rekreacyjnych, a także otwarcie parków, lasów i bulwarów najprawdopodobniej wpłynie na dalszy wzrost liczby pasażerów.

Zobacz także:Ratownik miał koronawirusa. Mówi, czy nie boi się, że kogoś zaraził

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4g9nsy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g9nsy