Trwa ładowanie...
d2jadhs

Kranówka wkroczyła na salony warszawskiej Rady Miasta

Na wczorajszej sesji Rady m. st. Warszawy woda z kranu pojawiła się po raz pierwszy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kranówka wkroczyła na salony warszawskiej Rady Miasta
d2jadhs

Zastępca prezydenta Warszawy Jarosław Jóźwiak, wczoraj na popularnym serwisie społecznościowym wstawił zdjęcie z sesji Rady Miasta. Widać na nim wypełnioną wodą karafkę i szklankę z napisem "warszawska kranówka". Idea promowania picia wody z kranu spotkała się z dużym entuzjazmem warszawiaków.

Dlaczego boimy się wody z kranu?

d2jadhs

Powodem są przed laty wpojone nam przez rodziców niechlubne historie o kranówce. Głosy, że można się nią zatruć, ponieważ jest zanieczyszczona i na dodatek paskudna w smaku, dawno straciły swoją aktualność. Od momentu uruchomienia stacji ozonowania i filtracji, przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, kranówkę można pić bez żadnego ryzyka. Rzecznik Wodociągów Warszawskich Roman Bugaj zapewnia, że lecąca z naszych kranów zimna woda jest bezpieczna i dobrej jakości. Podkreśla również, że sam ją pije. Teraz wtórują mu warszawscy radni, którym właśnie taka woda od wczoraj będzie serwowana podczas sesji i komisji.

Woda z kranu posiada minerały, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Ich ilość jest zależna od miejsca - w Warszawie jest to ok 250 mg/l. Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci kamienia, który osadza się w czajniku części minerałów – zwłaszcza związków wapnia i magnezu – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu.

- Bardzo często zdarza się, że do butelek trafia woda z tego samego ujęcia, które dostarcza wodę do sieci wodociągowych. Jest to nic innego jak woda, która nazywana jest przez producentów wody butelkowanej "źródlaną" – wyjaśnia Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. A zatem kranówka to rozwiązanie zdrowe, ale przeze wszystkim tańsze.

Pijąc wodę z kranu nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również dbamy o środowisko, nie zaśmiecając go niepotrzebnymi odpadami.

d2jadhs

Przeczytaj też: Oddaj krew i pójdź za darmo na mecz Legii

d2jadhs

Podziel się opinią

Share
d2jadhs
d2jadhs