Trwa ładowanie...

Kuria warszawska chce zbudować 170-metrowy wieżowiec w centrum stolicy

Wszystko we współpracy ze spółką BBI Develeopment.
Share
Kuria warszawska chce zbudować 170-metrowy wieżowiec w centrum stolicy
d2xvp1v

Aby realizować inwestycję konieczna była zgoda ze strony Watykanu. Stolica Apostolska zaakceptowała plan udostępnienia gruntu pod budowę drapacza chmur. Ma on stanąć u zbiegu Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Wieżowiec ma mieć docelowo 170 metrów, a plany jego wzniesienia istnieją już od kilku lat. Teraz koncepcja nabrała realnych kształtów, ponieważ spółka BBI Development poinformowała o szczegółach w komunikacie giełdowym.

Co warte podkreślenia, Archidiecezja Warszawska w wyniku zawartego porozumienia zyska 55 proc. udziałów w tej inwestycji, podczas gdy deweloper zachowa 45 proc. Taki podział wynika między innymi z przekazania przez kurię prawa do użytkowania wieczystego gruntu, na którym stanie drapacz chmur. Szacunkowa wartość nieruchomości wynosi około 35 mln zł. Dlaczego konieczna była zgoda ze strony Stolicy Apostolskiej w tym zakresie? Otóż wszystkie duże transakcje finansowe (np. liczone w dziesiątkach milionów złotych) wymagają specjalnej akceptacji ze strony Watykanu. Tak też musiało być i tym razem.

Pozytywna decyzja oznacza furtkę do realizacji tych wieloletnich planów ze strony kurii oraz inwestora. I choć do samej budowy jeszcze daleka droga to wieżowiec jest już na etapie prac projektowych. Najważniejsze, że budynek uzyskał wstępną zgodę ze strony ratusza i jest uwzględniony w planie zagospodarowania przestrzennego dla centrum Warszawy. Muszą go jeszcze przegłosować radni. Jeśli tak się stanie, to nie będzie już żadnych przeszkód na drodze do realizacji inwestycji.

d2xvp1v

Przeczytajcie też: Most Łazienkowski otwarty! "Po 199 dniach od rozpoczęcia remontu"

d2xvp1v

Podziel się opinią

Share
d2xvp1v
d2xvp1v