Trwa ładowanie...

Kurs "Bezpieczna Warszawianka" coraz popularniejszy. Będzie więcej edycji

To wysiłek, zmęczenie, ale przede wszystkim determinacja w osiągnięciu celu – czuć się pewniej i bezpieczniej.

Kurs "Bezpieczna Warszawianka" coraz popularniejszy. Będzie więcej edycji
d49hvps
d49hvps

Zaangażowanie, determinacja, chęć zdobycia wiedzy i umiejętności, które pozwolą czuć się bezpieczniej. 80 kobiet bierze udział w kolejnej już edycji „Bezpiecznej Warszawianki” . Kurs samoobrony prowadzony przez straż miejską cieszy się coraz większą popularnością, dlatego funkcjonariusze planują rozszerzyć ofertę i uruchomić „Bezpieczną Warszawiankę” po praskiej stronie stolicy.

80 kobiet od trzech tygodni każdy weekend spędza na macie ucząc się pod okiem instruktorów straży miejskiej, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, a jeśli już do nich dojdzie, jak reagować. Ręce w gardzie, spokojne, kontrolowane ruchy, koncentracja i zdecydowana akcja. W trakcie treningów kobiety zapoznają się m.in. z podstawowymi technikami samoobrony.

- Dziś ćwiczymy różnego rodzaju formy kopnięć zastosowane w obronie, podstawowe uderzenia, ciosy proste, czy obronę przed uderzeniami w głowę. W trakcie treningów koncentrujemy się na wypracowaniu pewnych podstaw, nawyków, które mogą zostać wykorzystane w sytuacji bezpośredniego zagrożenia – mówi Tadeusz Birke instruktor taktyki i techniki interwencji Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Być bezpieczną w wielkim mieście

Wysiłek, zmęczenie, ale przede wszystkim determinacja w osiągnięciu celu – czuć się pewniej i bezpieczniej. - Mogę sprawdzić własne możliwości, ocenić co potrafię i co mogłabym zrobić w niebezpiecznej sytuacji. Same techniki - jak ustawić nogę, ciało, jak zareagować kiedy będzie się coś złego działo. Mam większą świadomość swoich możliwości i nabieram pewności siebie, ale te zajęcia to również doskonały sposób na poprawę kondycji – mówi Iza, uczestniczka kursu „Bezpieczna Warszawianka”.

d49hvps

- Każda kobieta powinna wiedzieć jak się zachowa w niebezpiecznych sytuacjach, bo z reguły reagujemy paniką albo takim zastygnięciem. To są niespodziewane sytuacje i nawet jeżeli nie zareagujemy tak, jak tutaj trenujemy, to zawsze ta reakcja będzie i nie pozwolimy na to, żeby stała nam się krzywda i myślę, ze świadomość tego w tak dużym mieście jest jak najbardziej korzystna dla nas – ocenia Jola, kolejna uczestniczka „Bezpiecznej Warszawianki”.

Trening na macie to nie wszystko. Zajęcia praktyczne uzupełniane są wiedzą z zakresu prawa i psychologicznych aspektów samoobrony. Program obejmuje również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, które prowadzą ratownicy medyczni straży miejskiej.

Coraz większe zainteresowanie kursem samoobrony

Kurs samoobrony organizowany przez straż miejską ma coraz większą renomę i cieszy się coraz większą popularnością. Części kobiet na kurs udaje się zapisać dopiero za kolejnym podejściem. - Słuchałam radia przygotowując się do pracy i usłyszałam, że jest taka akcja. W dniu zapisów dodzwoniłam się z trudem, bo tyle kobiet dzwoniło, ale udało się – mówi Beata, uczestniczka kursu. - Już w zeszłym roku chciałam się zapisać, ale nie zdążyłam, niestety było za mało miejsc. Udało się w tym roku i jak najbardziej polecam kurs każdej kobiecie, która chce się czuć po prostu bezpieczniej – mówi Asia, uczestniczka kursu.

Wolne miejsca na kurs zapełniły się w zaledwie 1,5 godziny. Do tej pory w programie „Bezpieczna Warszawianka” udział wzięło ponad 3 tys. kobiet.

d49hvps

Będzie więcej kursów samoobrony

Straż miejska już dwa lata temu rozszerzyła ofertę „Bezpiecznej Warszawianki” zwiększając liczbę grup i dostosowując terminy treningów do oczekiwań warszawianek. To, jak się okazuje, wciąż za mało. Potrzeby są zdecydowanie większe, stąd też planowane jest uruchomienie „Bezpiecznej Warszawianki” w siedzibie VII Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy przy ul. Kobielskiej 5.

- Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy zakończymy prace przy organizacji kursu samoobrony po praskiej stronie. W siedzibie przy ul. Kobielskiej jest sala gimnastyczna, która zostanie udostępniona właśnie na potrzeby kursu samoobrony. Zagwarantujemy paniom, nie tylko warunki do treningów, ale również profesjonalnie przygotowanych instruktorów. Kończymy właśnie procedury związane z ich zatrudnieniem. Oczywiście instruktorzy na co dzień będą szkolić strażników miejskich, ale w weekendy będą trenować z warszawiankami – zapowiada Zbigniew Leszczyński Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

„Bezpieczna Warszawianka” będzie realizowana równolegle z kolejnymi edycjami kursu samoobrony prowadzonymi w siedzibie IV Oddziału Terenowego przy ul. Sołtyka.

d49hvps
d49hvps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49hvps