ycipk-fs9tri

Lato w Warszawie? Zobacz, ile można zrobić za darmo

Warszawa z roku na rok staje się coraz ciekawszym miejscem na spędzenie wakacji. Kalendarz kulturalny stolicy wypełniony jest po brzegi, a ze znacznej części propozycji można skorzystać za darmo
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lato w Warszawie? Zobacz, ile można zrobić za darmo
ycipk-fs9tri

Z całą odpowiedzialnością należy stwierdzić, że w Warszawie spędzimy całe lato, korzystając z bogatej oferty kulturalnej i nie wydając przy tym ani jednej złotówki.

O fenomenie zaczyna być głośno u naszych zachodnich sąsiadów, a dokładnie rzecz ujmując - w Berlinie, który przez lata pełnił pod tym względem rolę nieformalnego lidera.

Warszawa jednak szybko wdrapuje się na podium, co przyznają sami Niemcy, którzy w komentarzach prasowych często podkreślają wyjątkowość polskiego miasta .

ycipk-fs9tri

Doceniają, ile rzeczy można zobaczyć za darmo lub za niewielkie (jak na unijne standardy) pieniądze. Często wspominają o wysokim poziomie artystycznym odbywających się imprez, niesztampowości rozwiązań, czy mnogości oddolnych inicjatyw.

Skoro nawet nasi sąsiedzi zza Odry namawiają do szturmowania i eksplorowania Warszawy, to na co czekają mieszańcy stolicy i reszta Polaków? Dla zachęty prezentujemy krótki przewodnik po najważniejszych, darmowych atrakcjach kulturalnych tego lata.

Kina "pod chmurką"

Przez całe wakacje warszawiacy skorzystają z bezpłatnych seansów w ramach rozsianych po dzielnicach kin plenerowych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza 10-ta, jubileuszowa edycja Filmowej Stolicy Lata. Pokazy filmowe odbywają się aż w 22 różnych miejscach - parkach, centrach handlowych oraz przy stacjach metra. Nie zabraknie również kina samochodowego.

ycipk-fs9tri

Także dziedziniec jednego z najbardziej znanych budynków w stolicy - dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR - zostanie zamieniony w wielką salę kinową. Kino KC pokaże filmy, które w czasie PRL-u zostały objęte cenzurą.

Kolejną atrakcją dla kinomanów może okazać się kino letnie organizowane przez Centrum Nauki Kopernik. W każdy piątkowy wieczór organizator zaprasza na ambitne, autorskie kino. Uwaga, uwaga - w przypadku złej pogody impreza przenoszona jest do wnętrza budynku.

A dla tych, którzy chcą poczuć klimat lata zostając w mieście stworzone zostało "Kino latem pachnące" na Woli. Pokazy będą się odbywać co sobotę w parku Moczydło i w Wola Park. Akcja pokazywanych filmów rozgrywa się w letnie miesiące, jednak każda historia przenosi widzów w inny czas i miejsce.

Koncerty i festiwale

ycipk-fs9tri

Trwa "Plac Defilad" - zainicjowany w 2014 roku cykl koncertów , działań artystycznych, pokazów filmowych i wydarzeń kulinarnych, którego ideą jest stworzenie otwartej, "uczłowieczonej" przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy. Najważniejszym symbolem miejsca jest Pałac Kultury i Nauki, będący jednocześnie jednym z partnerów projektu. Do dyspozycji mieszkańców jest m.in. 25-metrowy stół do wspólnego biesiadowania, ława wypoczynkowa i leżaki.

W każdą sobotę lipca i sierpnia na Rynku Starego Miasta odbywa się plenerowy festiwal jazzowy Jazz na Starówce. To największy pod względem liczby widzów festiwal jazzowy w Polsce. Każdy sobotni koncert w lipcu i sierpniu gromadzi ok. 3-4 tys. osób, a jedna edycja przyciąga około 50 tysięcy słuchaczy.

Od 1959 roku w każdą niedzielę zaś w Łazienkach Królewskich, pod pomnikiem Fryderyka Chopina, odbywają się koncerty z udziałem wybitnych pianistów. Posłuchać muzyki klasycznej możemy dwa razy dziennie - o godz. 12 i 16. To niewątpliwie wciąż jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy.

Do takich należy także, odbywający się pod koniec sierpnia, Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Podczas festiwalu prezentowane są m.in. żydowski teatr, muzyka, filmy, widowiska i wystawy. Jednym ze stałych punktów programu są warsztaty kuchni koszernej, tańca, piosenki, wycinanki, ceramiki i kaligrafii. Oprócz tego organizowane są liczne wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne poświęcone kulturze jidysz. I w tym przypadku duża część programu jest dostępna za darmo.

ycipk-fs9tri

Muzea i galerie

Warszawa muzeami stoi, a wiele z nich przynajmniej raz w tygodniu oferuje obejrzenie swoich zbiorów za darmo. Do grona tego należy największe z nich, czyli Muzeum Narodowe, które gromadzi m.in. zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej) oraz malarstwa polskiego od XIII wieku. Bezpłatny wstęp na wystawy stałe obowiązuje tutaj w każdy wtorek.

Podobnie sprawa wygląda w Muzeum Karykatury, które kilka tygodni temu brytyjski "The Guardian" zaliczył do dziesięciu najlepszych światowych muzeów, o których "turyści nigdy nie słyszeli".

Czwartek w stolicy to istna gratka dla fanów tej formy rozrywki. Tego dnia wejście za darmo oferuje kilka czołowych warszawskich placówek, z Muzeum Historii Żydów Polskich włącznie. Mieści się ono w gmachu wzniesionym według projektu zespołu fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego. W 2014 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych. Szacuje się, że liczba zwiedzających muzeum wyniesie co najmniej 250 tys. osób rocznie.

ycipk-fs9tri

Również Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, zajmująca się głównie promocją sztuki współczesnej, w czwartki udostępnia zwiedzającym swoje przestrzenie za darmo. Organizowane są tu wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz tzw. wystawy problemowe.

Z kolei w Królikarni, stanowiącej jeden z oddziałów Muzeum Narodowego, znajduje się Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Jak sama nazwa wskazuje, muzeum prezentuje kolekcję rzeźby (w tym prace Xawerego Dunikowskiego - jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku). Prezentowana jest ona w gmachu oraz otaczającym go parku.

Kolejnym dniem obfitującym w atrakcje jest niedziela. Tego dnia można bezpłatnie zwiedzać m.in. muzeum biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Placówka jest zorganizowana zgodnie z koncepcją "muzeum otwartego" - goście sami wybierają kolejność zwiedzania. W zbiorach muzeum znajduje się licząca ok. 7000 obiektów kolekcja chopinianów m.in. rękopisy, listy oraz inne pamiątki osobiste po kompozytorze, fotografie, obrazy, biżuterię, rysunki i grafiki.

Oryginalnym (i unikatowym) miejscem z klimatem przedwojennej Warszawy jest Fotoplastikon Warszawski w Al. Jerozolimskich. W jego zbiorach jest ponad 7000 trójwymiarowych fotografii - od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku, przez Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po współczesne prace znanych autorów. Wyjątkowość urządzenia została nagrodzona w 1998 roku, kiedy to został wybrany przez Warszawiaków na "magiczne miejsce stolicy".

W poniedziałki bezpłatnie zwiedzimy pierwsze muzeum plakatu na świecie. W swych zbiorach posiada ono około 54 000 prac. Znajdują się wśród nich m.in. kolekcje plakatu polskiego i europejskiego od końca XIX wieku do współczesności, kolekcja Polskiej Szkoły Plakatu, jak również kolekcje plakatu amerykańskiego, chińskiego i japońskiego - m.in. prace Pabla Picassa i Andy'ego Warhola.

Przez cały tydzień zaś można zapoznać się z najnowszymi zjawiskami z dziedziny sztuk wizualnych, filmu, teatru i muzyki w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego tymczasowa siedziba (od 2008 r.) mieści się w byłym Domu Meblowym "Emilia" z lat 60-tych XX wieku. Ewenementem, nie tylko na skalę lokalną, jest plenerowa inicjatywa muzeum - Park Rzeźby na Bródnie, gdzie rozrzucone są prace współczesnych artystów z całego świata. Każda z prac ma odmienny charakter - inna jest jej trwałość, stylistyka, jak i poziom "funkcjonalności".

autor: Natalia Durman

Przeczytajcie też: Uwaga! Kolejny truciciel psów!

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-fs9tri

ycipk-fs9tri
ycipk-fs9tri