Trwa ładowanie...
holderName

List dla Ziemi wyślij z pl. Zamkowego

15 kwietnia o godz. 12:00 happening „Ziemia w naszych rękach”, pisanie listów dla Ziemi w przestrzeni publicznej, układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry przestrzenne
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
List dla Ziemi wyślij z pl. Zamkowego
holderName

Przygotowania do ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi” Fundacja ARKA prowadzi już od kilku miesięcy. w tym roku przewiduje się, że weźmie w niej udział ponad milion osób. Do akcji zgłosiło się aż 350 samorządów i 4000 szkół i przedszkoli.

Głównym elementem akcji będzie pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi, które skierowane będą do dorosłych. W 2013 roku tematyka listów dotyczyć będzie gospodarki odpadowej i recyklingu. Akcja ma wesprzeć gminy w obowiązku organizacji działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z tzw. nową ustawą śmieciową.

- Tę formę edukacji nasza fundacja wykorzystuje od początku działalności. Już w 2005 roku pisaliśmy listy do dorosłych dotyczące palenia śmieci. Teraz rozwijamy ten pomysł. Chcemy, aby nasza akcja poprzez swoją prostotę i atrakcyjną formę stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

holderName

Pisanie listów przez młodych ludzi będzie poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy będą pisane na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze listowym. - Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych, a następnie ich opisy prześlą do fundacji. W ten sposób dzieci będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników – wyjaśnia Wojciech Owczarz. Listy będą indywidualnymi pracami dzieci, ale zawierać mają proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby np. segregować śmieci.**

Akcji w całym kraju towarzyszyć będą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Na wydarzenia będą zapraszane media. Wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Zorganizowane zostanie ich czytanie w radiu i telewizji. Dodatkowo przeprowadzone będą happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców i akcje sprzątania.

..............................................

Akcja organizowana pod patronatem Ministra Środowiska i Ministra Edukacji Narodowej. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Brand Morning. Partnerzy: Urzędy Miast Warszawa, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Fundacja EkoRozwoju, Koalicja Klimatyczna, Fundacja Zielonej Ligi, Dalkia Warszawa, MPO Warszawa, Galeria Sfera. Kampanię wsparł także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName