Trwa ładowanie...

Lotnisko Chopina partnerem filmu o pilocie Dywizjonu 303. "Światowa premiera w Nowym Jorku"

Pierwszy pokaz tej niezwykłej produkcji odbędzie się 26 września.

Lotnisko Chopina partnerem filmu o pilocie Dywizjonu 303. "Światowa premiera w Nowym Jorku"
d25hq4v
d25hq4v

Film dokumentalny nosi nazwę „Spitfire Liberator. The Alex Herbst Story”. Lotnisko Chopina włączyło się w jego aktywną promocję. W dużej mierze dlatego, że główny bohater jest kultową postacią. Alex Herbst to ostatni żyjący polski pilot Dywizjonu 303. Podczas II wojny światowej wykonał 141 misji bojowych na legendarnym myśliwcu Spitfire m.in. w czasie operacji lądowania aliantów w Normandii. Przeżył trzy zestrzelenia, był też oficjalnie uznany za zabitego.

- Nasz film ma zaciekawić szeroką widownię, niezależnie od narodowości, języka czy historycznych albo osobistych doświadczeń. Historia wychowanego w duchu romantycznego patriotyzmu człowieka, który musiał walczyć o wolność Polski na terenie obcego kraju. Potem przeżył zawód i nie mógł odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. W Wielkiej Brytanii czuł się niepotrzebny, a do Polski nie mógł wrócić. W rezultacie zaczął nowe, szczęśliwe życie w Stanach Zjednoczonych – opowiada Sławomir Ciok, reżyser i producent filmu.__

Alex Herbst ma obecnie 95 lat i mieszka w Seattle. Dlatego 3 października właśnie w tym mieście odbędzie się uroczysty pokaz z osobistym udziałem bohatera filmu. Lotnisko Chopina nie pierwszy raz jest zaangażowane w popularyzację produkcji, dotyczących historii polskiego lotnictwa oraz osiągnięć pilotów.

- Od ponad 80 lat nasze lotnisko jest ważną częścią historii polskiej awiacji. Czujemy się odpowiedzialni za kultywowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, które rozsławiały polskie lotnictwo w świecie. Ten film ma również taki cel, dlatego z dumą go wspieramy – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina. Do polskich kin film „Spitfire Liberator. The Alex Herbst Story” trafi na początku listopada.

d25hq4v
d25hq4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25hq4v