Trwa ładowanie...

Majowe kontrole taksówek. Nieprawidłowości w ponad połowie

Przekroczony limit punktów karnych, brak taksometru, a nawet prawa jazdy - taki jest obraz warszawskich "taksówkarzy"

Majowe kontrole taksówek. Nieprawidłowości w ponad połowie
d1kym7p
d1kym7p

Aleje Jerozolimskie 54. w trakcie kontroli oznakowania pojazdu Taxi stwierdzono, że kierowca ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Smolna 10: w trakcie kontroli oznakowania pojazdu Taxi stwierdzono, że kierowca ma odebrane uprawnienia do kierowania pojazdami. Nowy Świat 58 a: w trakcie kontroli oznakowania pojazdu Taxi stwierdzono, że kierowca ma przekroczony limit punktów karnych.

To tylko trzy przykładowe interwencje z ponad dwustu, jakie przeprowadzili strażnicy miejscy w maju. Jak się okazuje, część kierowców wciąż wozi pasażerów mimo, iż nie zdali lub nawet nie podchodzili do egzaminu uprawniającego do wykonywania usług transportu drogowego taksówką osobową w stolicy. Ponadto niektórzy nie znają topografii Warszawy, nie posiadają licencji, nie mają kasy fiskalnej, a nawet taksometru. W maju funkcjonariusze skontrolowali 210 taksówek, nieprawidłowości stwierdzono w ponad połowie

Głównym celem cyklicznych działań strażników jest ujawnianie kierowców podszywających się pod taksówkarzy, a tym samym eliminowanie prób oszustwa, ograniczenie przypadków prowadzenia taksówek przez osoby nie znające topografii miasta, bez licencji lub nawet nie posiadające uprawnień do prowadzenia pojazdów. Wyniki działań przeprowadzonych w maju przez strażników miejskich to 119 mandatów karnych oraz 5 wniosków o ukaranie skierowanych do sądu.

W pierwszej kolejności strażnicy sprawdzają niezbędne dokumenty, które powinien posiadać kierowca świadczący legalne usługi taksówkowe. Weryfikowana jest również prawidłowość oznakowania pojazdów, które musi być zgodne z zapisami Uchwały Rady Miasta. Brak identyfikatora ze zdjęciem i hologramem, bądź też uchybienia w oznakowaniu to dla strażników pierwszy sygnał, że mają do czynienia z osobą nieuprawnioną do prowadzenia usług taksówkowych.

Tylko na terenie Śródmieścia strażnicy przeprowadzili w maju 69 kontroli. We wszystkich przypadkach stwierdzono uchybienia. Kontrole pojazdów Taxi w Śródmieściu zakończyły się nałożeniem 67 mandatów karnych. W 4 przypadkach sprawę przekazano Policji. Równie wysoki wskaźnik nieprawidłowości (91%) odnotowano na terenie Woli i Bemowa.

Dodatkowo strażnicy prowadzą wspólnie z Policją i Urzędem Kontroli Skarbowej akcję „Taksometr”. - Celem jej jest eliminacja przypadków nieprzestrzegania obowiązujących przepisów w zakresie usług transportu drogowego taksówką osobową – podsumowuje st. inspektor Piotr Rombel z Referatu ds. Starego i Nowego Miasta Straży Miejskiej m.st. Warszawy. - Współpracujący z nami policjanci sprawdzają m. in. dowód rejestracyjny, aktualne badania techniczne, a także weryfikują obowiązkowe wyposażenie taksówki. Kierowcy są również sprawdzani pod kątem trzeźwości. Pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej weryfikują natomiast obecność czynnej kasy fiskalnej w samochodzie oraz sprawdzają czy kierowca wydaje klientom paragony fiskalne. Odbiór takich działań zarówno wśród mieszkańców, jak i legalnie działających taksówkarzy, jest bardzo pozytywny – dodaje Piotr Rombel.

d1kym7p

- Najczęściej mieliśmy do czynienia z niewłaściwym oznakowaniem pojazdu oraz brakiem identyfikatora – mówi Cezary Bochowicz Zastępca Naczelnika IV Oddziału Terenowego. Strażnicy podejmują też interwencje w przypadkach niestosowana się kierujących taksówkami do przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie zatrzymywania i postoju pojazdów.

d1kym7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kym7p